• Erasmus +

• Mobility

• Gréci na Bilíčke

Tentokrát nás navštívili oni v našom meste od 17.3. do 22.3. 2024. Ukázali sme im Bratislavu, diskutovali o environmentálnych problémoch a následne vymysleli pár ciest na ich vyriešenie.

V pondelok 18.3. (prvý deň programu) sme Grékov previedli po našej škole a po obede sme mali prednášku vo Volkswagen Slovakia o ich vlastnej čističke vôd, o tom,  ako je veľmi dôležité dbať na jej čistotu, o ekologickom spracovaní zvyškových surovín z výroby áut a na vlastné oči sme mohli vidieť aj výrobu elektromobilov a hybridov. V utorok nám nádherné počasia spestrilo menšiu túru na Sandberg a Devínsky hrad, kde sme sa čo-to dozvedeli o našej slovanskej histórii, a aj o Cyrilovi a Metodovi, ktorí k nám prišli z gréckeho Solúnu. Streda bola plná rozprávania. Stretli sme sa so zástupcom primátora Bratislavy, pánom Mrvom. Priblížil nám environmentálne zameranie Bratislavy, jej pokroky ale i rezervy, ako sme na tom s recykláciou a zálohovaním a aj prácu Bratislavy s lesnými včielkami. Následne sme mali prehliadku Primaciálneho paláca. Štvrtok bol náš posledný deň programu, tak sme ho využili naplno. Ráno sme pracovali na našich výstupoch, kde sme sa zamerali na problémy s čistotou prostredia, triedenie odpadu a využitie slnka a vody na energiu. Neskôr sme sa presunuli na Prírodovedeckú fakultu UK, kde sme mali prednášku o ťažení zlata v Ghane, a ako to ovplyvňuje ľudí po celom svete. No a na záver sme sa pozreli na naše tradičné kroje, tance a regióny, a aj sme sa posnažili zatancovať si niektoré z tancov.

Naši priatelia odchádzali v piatok ráno. Ich odchod bol plný smiechu a radosti, ale i sĺz a smútku, že naše stretnutia za pomoci programu Erasmus+ sa skončili. To ale neznamená, že sme nezískali kamarátov, s ktorými nám bola česť pracovať a hlavne krásne spomienky do konca života. Preto chceme nesmierne poďakovať všetkým, ktorí nám umožnili zapojiť sa do tohto programu, našim profesorom a vedeniu školy, a v neposlednom rade programu Erasmus+.

Ďakujeme!

Lýdia Kobydová, 3.AB

Grécko - Kalamata - 11/2023

Program Erasmus+ znovu očaril našich študentov, tentokrát v Grécku. Malebné mestečko Kalamata umožnilo spoznať Grécku kultúru, kuchyňu, vrúcnych ľudí a predebatovať závažné svetové problémy s našimi Gréckymi priateľmi a zároveň ponúknuť ich riešenia.

V nedeľu 19.11. sme sa autobusom prepravili z Bratislavy do Viedne, odkiaľ sme lietadlom prešli ponad Maďarsko, Srbsko, Bulharsko, až sme sa napokon dostali nad naše vysnívané Grécko. Pristáli sme v hlavnom meste Aténach, kde nás už čakal autobus do Kalamaty.

S podporou pani profesorky Kristíny Ligačovej a pána profesora Matúša Horku sme mali možnosť vidieť a spoznať vyučovanie v škole Second Lykeo of Kalamata, proces výroby gréckeho Kalamatského olivového oleja, spoznať históriu regiónu Messeina, predebatovať plány Kalamaty s jej starostom  a zatancovať si tradičné grécke tance Sirtaki a Kalamatianos. Spoločne sme ochutnali pravú Grécku atmosféru počas futbalového zápasu v malej reštauráci v centre mesta, kde nechýbalo ani regionálne jedlo - Suvlaki.

Keďže je toto mestečko pomerne malé, nohy boli náš najčastejší dopravný prostriedok. Videli sme krásne more s plážami, centrum s nádhernou architektúrou a hory, ktoré sa tiahli až za obzor.

Počasie nám naozaj prialo. Pri odchode nám Slovensko mávalo za pomoci vločiek, preto teplúčko Kalamaty, len s krátkou prehánkou v stredu, nám o to viac zdvihlo náladu.

Na záver sme to zaklincovali dobrovoľníctvom – čistením pláže. Je smutné, ako po toľkých predebatovaných hodinách po celom svete o recyklácií a správnom spracovaní odpadkov sa ešte stále našli kilá a kilá smetí. No odišli sme s dobrým pocitom na duši, že sme pomohli aspoň nejakým spôsobom. Všetkým nám bolo smutno pri odchode, padlo aj pár sĺz, no vrátili sme sa domov s krásnymi spomienkami. Hlavná myšlienka tohto projektu je spájať ľudí z rôznych krajín a kultúr, čo sa znovu potvrdilo aj tentokrát. Ďakujeme Erasmus, za neopakovateľnú skúsenosť a nových priateľov.

Írsko - Gorey - 11/23

V dňoch 11. 11. až 20. 11. sa 10 študentov z tried II.AA a II.AB zúčastnilo výmeny Erasmus+ v malebnom írskom mestečku Gorey.

Do Írska sme sa prepravili z Viedne írskou leteckou spoločnosťou.

Výmenný pobyt sa konal pod záštitou írskeho senátora Malcolma Byrna a k jeho realizácii dopomohol veľvyslanec Slovenskej republiky v Írskej republike, Jeho Excelencia Andrej Droba. Naša škola je prvou slovenskou školou, ktorá uzavrela partnerstvo s írskou strednou školou. Aj preto boli naši študenti slávnostne pohostení na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Dubline.

Študenti bývali v miestnych rodinách, ochutnali írske jedlá a navštevovali hodiny na škole Gorey Educate Together Secondary School, kde spoznali írsky spôsob výučby. Navštívili hodiny angličtiny, dejepisu, varenia a chémie a naučili sa základy írskeho jazyka.

Ďalej navštívili írsky parlament (Daíl Éireann) a senát (Seanad Éireann), kde boli írskymi senátormi zvlášť privítaní.  Na radnici mesta Gorey bol študentom slávnostne odovzdaný obraz významného goreyského umelca.

V rámci spoznávania Írska študenti navštívili najstarší európsky maják Hook Lighthouse, prístavné mesto Wexford Town a írske hlavné mesto Dublin, kde im učarovalo najmä Národné múzeum archeológie a obchodná ulica Grafton Street.  Zoznámili sa s mestečkom Gorey a tiež priľahlými obcami, v ktorých bývala väčšina rodín. Obzvlášť sa im páčilo Írske more, pláže, útesy a dublinské čajky.

Jazykové schopnosti, ktoré nadobudli v anglickom bilingválnom programe na našom gymnáziu im umožnili skoro bezproblémovú komunikáciu, vďaka čomu spoznali nových kamarátov a nadobudli zážitky na celý život.