• Geografia

          • Aktivity

          • Christmas in Europe

            V stredu 20.decembra si Jasmin a Janka zo IV.AB pre spolužiakov pripravili projekt na tému Christmas in Europe. Formou prezentácie nám takto predstavili vianočné zvyky a tradície v rôznych európskych krajinách a oblastiach - v Nórsku, Španielsku, fínskej časti Laponska, Nemecku, či v Spojenom kráľovstve, a iných.

            Ukázali sme si tradičné jedlá, dekorácie, aktivity a piesne. Janka a Jasmin nám nachystali aj vynikajúce vianočné občerstvenie - koláčiky a punč, ktoré triedu krásne rozvoňali a tak vytvorili vhodnú atmosféru na záverečnú aktivitu hodiny - písanie listu Santovi priamo na jeho oficiálnu poštovú adresu vo fínskej dedinke Tähtikuja.

            Ďakujeme za skvelý zážitok na hodine geografie! 😊

             

            Tanzánia - divoké srdce Afriky

            V stredu 13.decembra sa žiaci prím až kvárt zúčastnili premietania filmu na tému Tanzánia - divoké srdce Afriky v DK Dúbravka. Premietanie organizuje celoštátny vzdelávací projekt Svet okolo nás, ktorý žiakom približuje rôzne kúty našej planéty pútavou formou. Program sa sústredí nielen na geografické, biologické a geologické aspekty danej oblasti, ale aj na charakteristiku domáceho obyvateľstva, jeho zvyky, tradičné jedlá a bežný život, a prepája tak znalosti z rôznych predmetov.

            Po premietaní nasledovala diskusia, počas ktorej mohli naši žiaci klásť otázky priamo cestovateľom Martinovi a Ivanovi, ktorí film vytvorili. O tom, že žiakov film veľmi zaujal svedčilo obrovské množstvo ich otázok na ktoré cestovatelia ochotne a trpezlivo odpovedali.

            Sme veľmi radi, že sme sa programu mohli zúčastniť aj tento rok a už teraz sa tešíme na budúcoročné premietanie o Indonézii! 🌍

            Geography Game Night

            Vo štvrtok 7. decembra 2023 sa na Bilíčke konala Noc geografických hier (Geography Game Night), ktorá prebiehala bilingválne. Táto jedinečná udalosť sa stala skvelou príležitosťou pre žiakov z rôznych tried stretnúť sa, zabaviť sa a zároveň sa dozvedieť niečo nové o svete okolo nás.
            Celá noc bola plná vzdelávania, zábavy a súťaží. Žiaci sa stretli v školskej aule, kde mali na výber z rôznych geografických hier a aktivít. Na začiatku sa rozdelili do tímov a následne kreatívne pomenovali svoje tímy: Chilli Peppers, Rio de Janero, Mystery Inc. a Holy Trinity. Prvá časť noci bola zameraná na riešenie kvízových otázok z rôznych oblastí geografie sveta, ktorú si pripravila pani učiteľka Ligačová.
            Po odmenení víťazov sa žiaci zabavili rôznymi geografickými hrami ako priraďovanie vlajok ku krajinám, snažili sa zapamätať si čo najviac otázok o Slovensku behom desiatich sekúnd alebo si vybrali z rozmanitých geografických spoločenských hier.
            Neskôr žiaci súťažili v rýchlostnej hre, kde mali v čo najkratšom čase poskladať puzzle ručne maľovanej fyzickej mapy Eurázie. Táto činnosť nielenže testovala ich znalosti geografie, ale tiež rozvíjala ich tímovú prácu. Bolo ohromujúce sledovať, ako žiaci v tímoch spolupracovali a rýchlo reagovali, aby zdolali súperov. Najrýchlejší tím bol odmenený.
            Po týchto aktivitách mali žiaci možnosť súťažiť v geograficom kvíze, ktorý testoval ich vedomosti z Európy. Tento si pre nich pripravila pani učiteľka Szabó. Víťazstvo bolo tesné do poslednej chvíle. Každý kvíz bol plný napätia, keď tímy súperili o ceny a uznanie. Do súťaží sa zapojili aj pani učiteľka Marikovská a pán učiteľ Križan, ktorí svoje tímy silno povzbudzovali a sami sa dobre zabavili.
            Na záver noci si žiaci preverili svoje vedomosti v hre Who wants to be a millionaire, kde si pri náročných otázkach volili aj priateľa na telefóne alebo radu obecenstva. A túto noc na Bilíčke vzišlo aj zopár milionárov.
            Celá noc bola nielen vzdelávacou, ale aj zábavnou udalosťou. Spojila žiakov rôznych tried a ročníkov a umožnila im rozvinúť ich záujem o geografiu, zatiaľ čo si užívali spoločný čas so svojimi spolužiakmi. Noc Geografických Hier podnecuje zvedavosť a lásku žiakov k poznaniu o svete, v ktorom žijeme a stala sa tradičnou udalosťou, na ktorú sa žiaci môžu tešiť aj budúci rok.

             

            Hvezdáreň a planetárium Brno

            Medzinárodný deň detí (1.6.2023) sme s triedou I.C a KiA oslávili v planetáriu v Brne. Vypravili sme sa na cestu našou Galaxiou prostrednícvtom prednášky "Vesmír 3D". V digitáriu sme cestovali naprieč časom a priestorom na miesta, kde sa iným spôsobom nikdy nedostaneme. Po ceste medzi hviezdami sme sa vydali objavovať ulice mesta.

            Výstava Cosmos Discovery 

            V rámci geografických exkurzií sa dňa 25.5.2023 žiaci Sexty A, II.NB a II.C zúčastnili výstavy Cosmos Discovery, ktorá mapovala pilotované lety do vesmíru od ich počiatkov až po súčasné aj plánované misie.

             

            Zoologická a botanická záhrada

            V rámci geografických a biologických exkurzií sme dňa 22. a 23. 5. 2023 s triedami I.C, KiA a KiB navštívili zoologickú a botanickú záhradu v BA. Žiaci mali počas exkurzie vypracovávať pracovné listy, pomocou ktorých si doplnili a zopakovali vedomosti z biológie a geografie. 

            Geografická prednáška 

            Dňa 10.5. sa na našej škole uskutočnila prednáška z geografie o vybraných ostrovoch v Atlantickom oceáne pre triedy: SpA, SpB a III.C a o vybraných štátoch Afriky pre triedy: SxA, SxB a II.C. Prednášala pani RNDr. Katarína Danielová, PhD. a pán doc. RNDr. Daniel Gurňák, Phd., ktorí k nám prišli z Katedry regionálnej geografie a rozvoja regiónov, z Prírodovedeckej fakulty UK v BA. 

             

            Globálne problémy 

            V rámci tematického celku humánnej geografie, žiaci III.AA, III.AB, Sexty A a Sexty B vypracovali brožúry o rôznych Globálnych problémoch, či už išlo o témy prírodné alebo socioekonomické. Následne svoje projekty odprezentovali v školskej aule pred svojimi spolužiakmi. Brožúry sú vystavené na nástenke v bloku D na prízemí, kde si ich učitelia a žiaci môžu pozrieť a prečítať. 

            “Do your little bit of good where you are; it is those little bits of good put together that overwhelm the world.”
            — Archbishop Desmond Tutu

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Pamiatky Európy 

            Navštívte s nami kultúrne pamiatky v Európe prezretím si našej nástenky, ktorú vytvorili žiaci z triedy Tercia B. Ich úlohou bolo vybrať si ľubovoľnú pamiatku, ktorú mali nakresliť a popísať. 

            Geonight

            Dňa 9. 4. 2021 od 17 hod. sa konalo celoeurópske podujatie NOC GEOGRAFOV - GeoNight 2021.Na Slovensku program zastrešovala Katedra regionálnej geografie a rozvoja regiónov Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v spolupráci so Slovenskou geografickou spoločnosťou.

            Maratón prednášok bol obsahovo rozmanitý a zaujímavý: Aktuálne zmeny na politickej mape sveta - pandémia zastavila turistov, nie však boj o moc, Bojari a Bojarky na cestách Južnou Afrikou, Sociálna inklúzia v Bratislavskom kraji, Kde nakupujeme, ako nakupujeme a prečo nakupujeme, Kam siaha Bratislava? Online podujatie prebiehalo v piatkový večer, ale aj tak pritiahlo niekoľko zanietených študentov.

            Týždeň Zeme na Biličke

            Pri príležitosti Dňa Zeme sa Bilíčka rozhodla usporiadať pre žiakov týždennú súťaž, ktorej cieľom bolo urobiť akýkoľvek dobrý skutok v prospech našej planéty. Do súťaže sa zapojilo množstvo študentov napríklad zbieraním odpadu v prírode, vysádzaním nových rastlín, výrobou užitočných vecí z odpadu, kompostovaním, či naštartovaním zero waste životého štýlu - wow!

            Bolo naozaj ťažké rozhodnúť sa, no napokon sme vybrali 3 víťazné fotografie, ktoré môžete nájsť v prílohe – víťazmi sa stali Patrik Habán (4.NB), Tomáš Ivák (2.C) a súrodenci Matisovci - Marcela (4.NB) a Samuel (sekunda A). Gratulujeme!

            Všetkým študentom, ktorí sa do súťaže zapojili úprimne ďakujeme! Budeme radi, ak v týchto aktivitách budete pokračovať aj naďalej. Rovnako povzbudzujeme aj ostatných – nikdy nie je neskoro začať, naša planéta sa vám poďakuje! Učitelia nechceli byť mimo tejto akcie a tiež svojou trochou prispeli.

            Geografia online

            Aj ked druhý školský polrok nepraje realizícii súťaží, naši študenti sa zapájajú do online aktivít. Obzvlášť sa tešíme tomu, že náš študent 4.Na Lukáš Maťúš sa zúčastňuje Geografického korešondenčného seminára, ktorý zastrešuje Katedra ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Súťaž je rozdelená do niekoľkých kôl a po prvom kole je náš študent na dvanástom mieste v rámci  celého Slovenska. Hlavným zámerom seminára je ukázať stredoškolákom, že geografia - to nie sú len fakty o štátoch a slepé mapy, ale, že to je aj riešenie veľmi zaujímavých problémov, ktoré sa bytostne dotýkajú života každého z nás. Preto je súťaž postavená na riešení problémových úloh s cieľom odôvodniť a nájsť vysvetlenie daného problému. Ako napríklad, či je Slovensko automobilová veľmoc, alebo ktoré časti Slovenska sú ohrozené chudobou a pod.
            Aj v online súťaži GQIQ sme mali zastúpenie zo strany našich žiakov. Súťaž sa skladala z dvoch kôl. V prvom kole bolo za ulohu vytvoriť vlastnoručnú mapu sveta, tak aby obsahovala všetko, čo má mať.  Druhé kolo sa uskutočnilo formou online testu. Tešíme sa z účasti a pekných máp, čo žiaci vytvorili. Šimon Barančok (P.B) , Matúš Strapoň, Richard Penčík postupujú do krajského kola. Šimon Barančok sa v rámci všetkých súťažiacich Bratislavského kraja umiestnil na úžasnom 2. mieste.
                              

            Prednášky

            Dňa 25.2.2020 sa na našej škole v rámci projektu NEPZ (Najbohatšie ekosystémy planéty Zem) uskutočnila prednáška priblžujúca prácu dobrovoľníkov, ktorú zahájila nezisková organizácia Prales deťom. Na prednáške sa zúčastnili žiaci nižších ročníkov (prima – kvarta). Boli oboznámení s činnosťou aktivistov  pôsobiacich na indonézskom ostrove Sumatra, ktorých cieľom je ochrana tamojšieho ohrozeného ekosystému dažďových lesov (snažia sa o vykupovanie pozemkov a zriaďovanie rezervácie, bojujú proti pytliactvu nenásilnou formou a to napr. inštalovaním fotopascí, vzdelávaním detí). Po skončení prednášky sa žiaci zapájali najmä do diskusie týkajúcej sa dobrovolníckeho života v ďalekej krajine, keďže pre väčšinu sa jednalo vôbec o prvé stretnutie s podobnými aktivitami. Prínos prednášky, okrem iného, teda spočíval v pútavom sprostredkovaní samotnej myšlienky dobrovolníctva. Dopadom a vysvetleniu príčin ničenia dažďového lesa na Sumatre venovali prednášajúci veľkú pozornosť. Zábery obrovských vypálených území, ktoré sa majú premeniť na plantáže palmy olejnej a živočíchov trpiacich v dôsledku straty prirodzeného teritória (a pytliactva), vyvolávali silné emócie. To hlavné, čo si mohli žiaci z prednášky odniesť, bola myšlienka, že celosvetové nie sú len dopady, ako zmena klímy, vymieranie rastlinných a živočíšnych druhov. Celosvetová by mala byť aj odpoveď na tieto problémy. Myšlienku, že každý môže prispieť k dobrej veci a žiadna činnosť v tomto smere nie je bezvýznamná, bola ilustrovaná aj na praktických príkladoch. Jedným z uvedených príkaldov bolo zamedzovanie nákupu výrobkov s obsahom palmového oleja (k rozpoznávaniu takýchto výrobkov bola vyvinutá aj mobilná aplikácia). Prednáška tak veľmi pútavým spôsobom priblížila globálne súvislosti týkajúce sa problematiky ničenia dažďových lesov. Ak finančný výťažok z tejto akcie má smerovať pre dobro pralesa.

                               

            Dňa 29.1.2020 pršli k nám do školy študenti katedry Fyzickej geografie a geoekológie z Prírodovedeckej fakulty UK – Bc. Matej Čavojec a Bc. Samuel Bacák porozprávať o Ladovom kráľovstve v ohrození. Porozprávali o zmenách klímy na Zemi, ktoré sa dejú v súčastnosti, ale aj o tých, ktoré prebiehali v minulosti. Vysvetlili súvislosti niektorých zmien, možné príčiny ako aj vplyv na žívé organizmy, či život ľudí.

                  

            Dňa 10.12.2019 sa triedy Prím až Kvárt zúčastnili prezentácie krajiny Irán - zahalená krása v rámci projektu Svet okolo nás. Dvaja prednášajúci precestovali krajinu a vytvorili dokumentárny film o prírode, náboženstve, obyvateľoch a historických pamiatkach Iránu a pod. Porozprávali aj informácie zo života ľudí, o školách aj o rôznych jedlách... Premietanie bolo obohatené animáciami o tektonike i animovaným filmom o histórii, hlavne o starobylej Perzii. Ako povedal Boris z P.A:“ Film bol pre nás nový a náučný. Predtým sme nevedeli toľko informácií o Iráne ako teraz. Film bol úžasný v tom, že nám ukázali život iných ľudí. Budúci rok sa teším na nový dokumentárny film o Číne.“ Po skončení filmu sa mali žiaci možnosť porozprávať s autormi filmu a dozvedieť sa to, čo ich zaujíma.

             

            Geografia hravo

            Ki.B: Pohyby Zeme a Mesiaca sme sa učili aj takto. Na znázornenie fáz Mesiaca sme si vytvorili model z orechov, ktoré prezentovali Mesiac. Ešte sme k tomu potrebovali tanier, plastelínu a písacie potreby. K znázorneniu pohybov Zeme nám stačili balony.Každý v triede pohybom balona prezentoval, či danej téme rozumie.
             
             

            Adriana Hajdinová, 1.C :,,Vďaka našej triednej učiteľke máme zábavnú geografiu, na ktorej robíme rôzne projekty a pokusy. Vyskúšali sme si vyrábanie modelu atmosféry Zeme z polystyrénovej gule, vytváranie oblaku v zaváraninovom pohári, simulovanie pádu meteoru na povrch Mesiaca, či skupinovú prácu na témy týkajúce sa celosvetového problému – globálneho otepľovania. Napríklad pri simulácii pádu meteoritu na povrch Mesiaca sme využili múku, kúsky cereálií a kurkumu, ktoré sme na seba navrstvili. Po spustení kameňa a jeho dopade na takto pripravený povrch nám tieto vrstvy krásne ukázali obrys a vlastnosti krátera, ktorý sa nám vytvoril. Je úžasné, že sa učíme nové poznatky hravou cestou, vďaka ktorej sa nám viac vryjú do pamäti."
                  

            Hľadanie kešiek

            Praktickou výukov z kartografie bolo hľadanie kešiek – odborne geocaching. Študenti mali nainštalované v mobile aplikácie na hľadanie kešiek. Najskôr si zručnosti s prácou s aplikáciou vyskúšali na školskom dvore, kde hľadali poschovávané drobné hračky podľa súradníc. Aby to nebolo také ľahké, zápis polohy nebol v takom formáte ako to vyžaduje zariadenie, preto bolo potrebné jednotky aj trochu premieňať. Ďalšou výzvou bolo zapojenie sa do hľadania oficiálne uloženej kešky, ktorá sa volala More. Študenti ju našli hravo.
             
                
             

            Deň Zeme

            Dňa 25. apríla 2019 sme na hodine geografie so žiakmi III.C vrámci týždňa Zeme zbierali odpadky v okolí školy. Vyzbierali sme celkovo 6 veľkých vriec, plus rôzny iný voľne pohodený odpad, ktorý sa do vriec nevošiel (starý koberec, vianočný stromček, operadlo z kancelárskej stoličky, a podobne). 
             
                      

             

            Premietanie o Kube

            Dňa 19.3.2019 sa naši žiaci Prím až kvart zúčastnili na vzdelávacom projekte: Kuba - dve tváre slobody. Nešlo len o premietanie cestovateľských zážitkov z Kuby, ale žiaci dostali kompletnú informáciu z faktov o prírode, živote ľudí, osídlovaní, politike a pod. Zaujímavý je tiež spôsob podania informácií - striedajú sa fotografie s krátkymi videami a rozprávaním o vlastných zážitchoch cestovateľov. Už teraz sa tešíme na budúci rok na nové zážitky z novej krajiny - Irán.

            Prednáška o rozširovaní púští

            Dňa 31.1.2019 nám šudenti odboru geografia na Prírodovedeckej fakultu UK priniesli aktuálne informácie o rozširovaní púští na Zemi.  Predstavili problémy z rôznych kútov sveta a ako jednotlivé krajiny (napr. Cína, Izrael), či viacero krajín dokopy (oblasť Afrického Sahelu) bojujú  s týmto problémom. Tiež sa snažili poukázať na činnosti človeka, ktoré prispievajú k rozširovaniu púští. Dôležitou informáciou bolo aj to, že nie všetky problémy sa týkajú iba vzdialených území.  Takáto prednáška má šancu sa zapísať do pamätí študentov.

            V škole, či doma vytvárame modely a názorné pomôcky.

                      

             

            Prenosné planetárium  v škole

            Spolu s fyzikármi sme zabezpečili niekoľkým triedam prednášku v prenosnom planetáriu. Dňa 23.5.2018 k nás prijali pozvanie astronómovia z hvezdárne v Partizánskom. Škoda len, že sa nám do jedného dňa zmestili prednášky iba pre päť tried. Zvolili sme triedy, ktoré sa aktuálne v tomto roku venovali otázkam planéty Zem. Preto budeme pokračovať aj na budúci rok.

                  

             

            Návšteva Európskeho informačného centra

            S Terciami realizujeme návštevu Europskeho informačného centra obyčajne ku koncu školského roka, ked sa už žiaci učili o celej Europe a Eurpskej únii. Najviac, čo žiaci ocenia sú záverečné kvízy. Pútavou formou sa dozvedia to, čo sa neučia v škole, alebo si tiež preveria svoje poznatky z európskych miest a štátov.