Akreditácia Erasmus+
Naša škola získala akreditáciu programu Erasmus+ pre projektové obdobie 2021 - 2027. V rámci tejto akreditácie budeme realizovať všetky aktivity, ktoré program Erasmus+ umožňuje: krátkodobé zahraničné mobility skupín študentov, dlhodobé zahraničné pobyty študentov, tzv. "job shadowing" - pozorovanie pri práci našich pedagógov na zahraničných školách a tiež študijné pobyty, kurzy a vzdelávanie našich pedagógov v zahraničí.
Hlavné ciele pre akreditované obdobie 2021 - 2027, ktoré si naša škola stanovila, sú nasledovné:
- U našich študentov a pedagógov chceme dosiahnuť rozvoj jazykových zručností a schopnosti komunikovať v cudzom jazyku. Efektívna komunikácia je jednou zo základných tzv. "soft skills", na rozvoj ktorých je v rámci školského vzdelávania súčasnosti kladený najvyšší dôraz. Je to súčasne aj jedna z popredných výziev, pred ktorými stojí naša organizácia a ktorú chceme u našich študentov a tiež aj učiteľov rozvíjať. Na našej škole máme bilingválne študijné odbory, v ktorých majú študenti možnosť vzdelávať sa v cudzom jazyku a rozvíjať si svoje jazykové zručnosti, ale máme aj klasické 4-ročné a 8-ročné odbory, kde túto možnosť nemajú. Pre nich a pre učiteľov, ktorí nemajú cudzí jazyk medzi svojimi aprobačnými predmetmi je práve práca na projekte Erasmus+ skvelou príležitosťou na rozvoj týchto zručností a naplnenie tohto cieľa. Rovnako pre pedagógov, ktorý nemajú cudzí jazyk ako aprobačný predmet je projekt jedinečnou príležitosťou rozvíjať komunikačné a jazykové kompetencie.
- Rozvoj digitálnej gramotnosti našich študentov a pedagógov, použitie IKT na prezentovanie výsledkov svojej práce a efektívnu komunikáciu. Medzi základné kompetencie absolventa kvalitnej modernej strednej školy 21. storočia patrí na popredné miesto digitálna gramotnosť. Pri našej ambícii vychovávať našich absolventov ako budúcich lídrov spoločnosti je táto kompetencia neoddeliteľnou súčasťou ich výstupnej výbavy. Preto chceme prostredníctvom projektov Erasmus+ tento cieľ napĺňať.
- Aplikácia nových moderných výučbových metód do vyučovania a premena klasickej školy na modernú. Pre nás je veľmi dôležitý proces premeny klasickej školy na modernú školu, zodpovedajúcu dobe 21. storočia. Jednou z podstatných zložiek tohto procesu je postupný prechod od klasických metód výučby z čias tereziánskeho školstva k moderným metódam, ktoré robia vyučovací proces oveľa efektívnejším - napr. metóda flipped clasroom, skupinové vyučovanie, brainstorming, riadené objavovanie a pod. Vďaka tomu, že naši partneri pochádzajú z krajín, kde je školstvo na najvyššej úrovni v rámci celého sveta (Fínsko, Dánsko) a kde sa tieto metódy vo výučbe už bežne používajú, je pre našich pedagógov veľká príležitosť vidieť využitie týchto metód na vlastné oči, inšpirovať sa nimi a preniesť ich aj na našu školu.
- Rozvoj kritického myslenia a efektívne narábanie s informáciami. Najmä v aktuálnych časoch po celosvetovej pandémii sme svedkami niekedy až neuveriteľnej "postfaktuálnej" doby, kedy najmä sociálne siete a internet ponúkajú svojim konzumentom nepravdivé, škodlivé a nebezpečné informácie, ktoré títo ľudia nekriticky prijímajú a šíria ďalej. Bohužiaľ, Slovensko patrí medzi krajiny v rámci EU s najvyšším podielom populácie, ktorá sa týmito informáciami nechá ovplyvniť. Považujeme za jednu z najväčších výziev pri výchove našich absolventov ako budúcich lídrov naučiť ich kritickému mysleniu a kritickému prijímaniu informácií (nielen) z digitálneho sveta. Projekt Erasmus+ je výbornou platformou pre inšpiráciu od našich projektových partnerov z krajín (Fínsko, Dánsko), ktoré sú v tejto problematike na popredných miestach v rámci EU. Z minulých projektov máme v tomto smere výborné skúsenosti.
- Prebudenie aktívneho záujmu a enviromentálnu udržateľnosť a európsku spolupatričnosť. Považujeme za najväčšiu výzvu dneška začať aktívne riešiť najpálčivejší celosvetový problém, ktorým je enviromentálna udržateľnosť. Naša škola sa touto problematikou zaoberá aj v rámci projektu EKOBilíčka, ktorý sme spomenuli v časti zázemie a ktorý by sme radi preniesli aj do medzinárodného rámca projektu Erasmus. Tému ekológie, klimatických zmien a trvalej udržateľnosti riešime aj aktuálne v našom vzdelávacom programe v rámci prierezových tém. V spolupráci s projektovými partnermi sa chceme touto témou zaoberať aj na globálnej úrovni a navzájom sa inšpirovať pri riešení tohto problému. Súčasne chceme dosiahnuť to, aby si naši účastníci projektových aktivít a naši študenti uvedomili, že sme plnohodnotnou a rovnocennou súčasťou európskeho spoločenstva, cítili potrebu spolupatričnosti k tomuto spoločenstvu a výhodu spoločného riešenia týchto aktuálnych globálnych problémov.
Koordinátor projektu Erasmus+ na našej škole je Radim Kovařík, ktorý sa realizáciou, tvorbou a koordinovaním školských európskych projektov zaoberá od r. 2007.