• História a zameranie školy:

Gymnázium na Bilíkovej ulici bolo založené v roku 1975 so zameraním na prírodovedné a humanitné smery  s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov. Na túto tradíciu nadviazala škola po revolučných zmenách v roku 1989, keď ako jedna z prvých na Slovensku otvorila na základe medzinárodnej dohody s Rakúskou republikou slovensko – nemecké bilingválne štúdium.  Podobne aj pri zavádzaní 8 – ročného štúdia na Slovensku, sme patrili medzi prvé gymnázia, ktoré otvorili svoje brány pre talentovaných mladších žiakov. Svoje skúsenosti vo výučbe jazykov sme zúročili pri otvorení bilingválneho slovensko – anglického štúdia v roku 2009, čím sa definitívne ustálila ponuka odborov, ktoré ponúka naša škola. Všetky naše školské vzdelávacie programy sú flexibilné a otvorené netradičným metódam a formám výuky, naši učitelia podporujú slobodný, prirodzený rast žiakov, rozvíjajú ich schopnosti tvorivo a kriticky myslieť spolu s tímovou prácou na spoločných projektoch. To všetko je spojené s budovaním kultivovaného prostredia, ktoré je vybavené kvalitným materiálno – technickým zázemím. Na konci každého typu štúdia naši absolventi získajú dôkladnú prípravu na maturitné skúšky, spojenú s úspešným pokračovaním v štúdiu na vysokých školách, ktoré si vďaka získaným vedomostiam a zručnostiam vyberajú podľa svojho záujmu a nie podľa toho, kde ich zoberú. Okrem toho si odnesú aj perfektné ovládanie cudzích jazykov, spojené s možnosťou získania štátnej skúšky z anglického a nemeckého jazyka na úrovni C1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky spolu s jedinečnou možnosťou získať Nemecký jazykový diplom 1. a 2. stupňa (Deutsche Sprachdiplom – DSD I, DSD II).

Projekty, programy, aktivity a iniciatívy:

Každoročne sa študenti našej školy zúčastňujú viacerých charitatívnych akcií ako Deň narcisov, Biela pastelka, Študentská kvapka krvi a ďalších dobročinných zbierok ako pomocníci a organizátori a sú súčasťou komunitnej dobrovoľníckej činnosti. Jej najdôležitejším prínosom v uplynulom školskom roku bola realizácia Projektu hodnotovej orientácie, v rámci ktorého sa naši študenti pravidelne a plánovane podieľajú na činnosti Centra rodiny v mestskej časti Dúbravka. V rámci nemeckej bilingválnej sekcie sa rozvíja spolupráca s organizáciou Deutsche Auslandsschularbeit International a projekt Schulbrücke vo Weimare. V rámci anglickej sekcie sa zase podarilo uzavrieť ako jedinej škole zo Slovenska dohodu o spolupráci a výmenách s partnerskou školou z Írska v Gorey. Po niekoľkoročnej odmlke sa škola zapojila do celoeurópskeho projektu Erasmus+, v rámci ktorého sa naši učitelia a študenti zúčastňujú pracovných a výmenných pobytov vo Fínsku, Dánsku, Grécku, Írsku a Španielsku. Medzinárodnú spoluprácu sme prehĺbili aj zapojením sa do projektu European Youth Parlament v Davose. K rozvoju vedecko-technických zručností prispela aj tento rok úspešná účasť našich študentov v projekte Greenpower. Svoje nezastupiteľné miesto má v živote študentov aj ich iniciatíva EKO Bilíčka zameraná na činnosť podporujúcu udržateľnosť prostredia okolo nás. Osobnostný rozvoj našich žiakov je podporovaný aj ich zapájaním do programu DofE a účasťou tried v Prevenčnom programe - Chuť žiť. Rozvoju talentu našich žiakov napomáha pravidelne úspešná účasť v Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) alebo v projekte Kreatívna veda so Slovenskou akadémiou vied (SAV). Okrem uvedených projektov a aktivít sa naši študenti zapájajú do desiatok menších podujatí a iniciatív, ktoré sprevádzajú ich štúdium na našej škole.