• Partnerstvá všeobecne

•             Školské partnerstvá Comenius sú decentralizovanou akciou, ktorú koordinuje Národná agentúra Programu celoživotného vzdelávanie. Ich financovanie je založené na preddefinovanej paušálnej sume, ktorá závisí od počtu plánovaných mobilít v každej inštitúcii. Pod mobilitou sa rozumie cesta učiteľa alebo žiaka, ktorý sa zúčastňuje partnerských aktivít v partnerskej krajine. Školské partnerstvá trvajú dva roky.

Ako definuje Školské partnerstvá Comenius Národná agentúra Programu celoživotného vzdelávania:

Cieľom Školských partnerstiev Comenius je posilniť európsku dimenziu vo vzdelávaní prostredníctvom aktivít nadnárodnej spolupráce medzi školami. Projekty umožňujú žiakom a učiteľom z rôznych partnerských krajín pracovať spolu počas trvania partnerstva na jednej alebo viacerých témach spoločného záujmu a zároveň tvoriť spoločný výsledný produkt.

Školské partnerstvá pomáhajú žiakom a učiteľom nadobudnúť a zlepšiť si schopnosti nielen v téme alebo oblasti, na ktorú je projekt zameraný, ale tiež v oblasti tímovej práce, spoločenských vzťahov, plánovania a realizácie projektových aktivít a používania informačných a komunikačných technológií. Zapojenie sa do partnerstva navyše umožňuje žiakom a učiteľom precvičiť si cudzí jazyk a zvýšiť motiváciu k štúdiu jazyka.

Školské partnerstvá sa rozdeľujú na:

o multilaterálne (minimálne 3 školy z 3 krajín zapojených do Programu celoživotného vydelávania - LLP)

o bilaterálne, ktoré sú zamerané na výmenu žiakov (2 školy z 2 krajín zapojených do LLP)

V Školských partnerstvách Comenius sa môžu realizovať nasledovné akcie:

• projektové stretnutia inštitúcií zapojených do partnerstva,

• výmeny pedagógov a žiakov zapojených do projektových aktivít (napr. výmeny učiteľov; študijné návštevy vedúcich pedagógov; výmeny žiakov),

• výmeny skúseností z praxe medzi partnerskými školami,

• práca v teréne, projektový prieskum,

• tvorba, publikovanie a šírenie dokumentov, ktoré sa týkajú aktivít spolupráce,

• vytváranie technických predmetov, nákresov, umeleckých predmetov,

• predstavenia (napr. divadelné hry, muzikály),

• organizácia výstav, výroba a šírenie informačných materiálov,

• jazyková príprava učiteľov a žiakov, aby zvládli na dostatočnej úrovni pracovný jazyk partnerstva,

• spolupráca s inými projektmi v príbuzných tematických oblastiach (napr. siete Comenius), vrátane mobility na podujatia siete, výmena skúseností s inými inštitúciami v regióne,

• sebahodnotiace aktivity,

• šírenie projektových skúseností a výsledkov.

Viac o programe Comenius a o školských partnerstvách: