• Erasmus +

          • Projekty

          • BE YOU IN EU 2022-2024

            Projekt "BE YOU IN EU" sa rozbehol v dňoch 17.1. - 20.1.2022, kedy sa na našej škole uskutočnilo prvé stretnutie s partnerskými školami Loviisa gymnasim (FIN), Gladsaxe gymnasium (DK) a IES Sierra Nevada (ESP). Na tomto stretnutí sme spolu s partnermi naplánovali spoločné aktivity na roky 2022 - 2024, v rámci ktorých sa naši študenti a pedagógovia zúčastnia mobilít v partnerských krajinách a tiež budú hosťovať zahraničných účastníkov. Projekt oficiálne odštartoval 1.6. 2022. Už v októbri 2022 sa naši pedagógovia Radim Kovařík a Matúš Horka zúčastnili v Kodani stretnutia koordinátorov projektu.

             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             

            1. Mobilita projektu na Bilíčke

            Počas týždňa od 20.11.2022 do 25.11.2022 bola naša škola dejiskom prvej mobility študentov a učiteľov zapojených do projektu Erasmus+ s názvom „Be YOU in EU – Being young in EU“. Do tohto projektu sa zapojilo 22 našich študentov z tried II.C, sexta A a B, III.AA, II.AB, III.NA a III.NB. Títo hosťovali študentov z partnerských škôl z Fínska (Loviisa gymnasium), Dánska (Gladsaxe gymnazium) a Španielska (Lyceum Fiňana). Spoločne s nimi pricestovali na Bilíčku aj ich učitelia.

            Počas týždňa študenti prezentovali krajiny z ktorých pochádzajú, mestá a školy, spoločne pracovali v medzinárodných zmiešaných skupinách na téme projektu, ktorou boli sociálne siete a všetky ich pozitívne aj negatívne aspekty, vypočuli si na túto tému prednášku slovenského novinára, publicistu, prekladateľa a spisovateľa Sama Marca, spoločne si zašportovali a zabavili sa v aquaparku, na motokárovej dráhe a na párty v školskej aule. Výsledkom spoločnej projektovej práce boli podcasty na témy súvisiace s fenoménom dnešnej doby - sociálnymi sieťami, ktoré študenti spoločne nahrávali v našom hudobnom štúdiu. Hlavným cieľom ale bolo spoznať nových mladých ľudí z krajín EU, dozvedieť sa niečo o ich živote, ukázať im ten náš a samozrejme si ten týždeň maximálne užiť. Podľa spätnej väzby, ktorú sme od účastníkov dostali, sa tento cieľ do bodky naplnil.

            V piatok sa zahraniční partneri vracali späť a pri odchode nešetrili superlatívami. Odozvy boli naozaj veľmi pozitívne, odchádzali s mnohými zážitkami, novými priateľstvami, bohatší o skúsenosti zo Slovenska a Bratislavy. 

             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             

            2. Mobilita vo Fínsku (Lovisa)

            Nasledujúca mobilita sa konala v malom mestečku Lovisa, ležiacom asi 80 km východne od Helsínk na pobreží fínskeho zálivu. Osem našich študentov a dvaja pedagógovia strávili týždeň aktivitami, ktoré si nelen pre nás, ale aj pre skupiny z Dánska a Grécka pripravili naši fínski hostitelia. Ako videli mobilitu naši študenti?

            "Smer sever. Fínsko. Osem žiakov našej školy, zapojených do programu Erasmus, mali možnosť počas jedného týždňa vidieť a spoznať aspoň časť tejto severskej krajiny. Fínsku prírodu, saunu, jedlo, školský systém a rôzne kultúrne zaujímavosti.1

            6.4. sme sa lietadlom, v sprievode profesora R. Kovaříka a M. Dzúrika, dopravili do Helsínk, odkiaľ si nás “naši Fíni” vyzdvihli a zobrali do mesta Loviisa, kde sme trávili väčšinu času. Každý deň sme zažívali niečo nové, pracovali na projektoch, spoznávali nových ľudí a spolu s nimi sme sa zúčastňovali zaujímavých workshopov na škole, ktorú navštevovali domáci účastníci Erasmu.

            Viete si predstaviť, že vyjdete zo školy a vidíte more? My už áno! Takýto nezvyčajný pohľad sa nám naskytol. Loviisa je totiž prístavné morské mestečko na juhu Fínska. Sneh už síce nebol, ale pobrežie mora bolo ešte stále zamrznuté. Loviisania nám hovorili, že ich mesto si obyvatelia Fínska spájajú hlavne s ich gotickým kostolom. Pri príchode do mesta autom máte nezvratný  pocit, že do tohto monumentálneho kostola narazíte.

            Loviisa je, asi ako väčšina fínskych miest, spätá s prírodou. Farebné domčeky na jednej strane susedia s morom, na druhej strane sú obklopené krásnymi lesmi. Ideálne na prechádzky, napríklad aj k výhľadovni, ktorú sme niektorí navštívili aj vo večerných hodinách a pozorovali z nej hviezdnu oblohu.

            Mestečko Loviisa je silno prepojené so športom, akoby ním celé žilo. Ako diváci sme zažili emotívny floorbalový zápas. Bolo to zábavne a užili sme si to.

            Boli sme pozrieť aj hlavné mesto – Helsinki. Tie nás zaujali svojou architektúrou a pokojnou atmosférou. Navštívili sme aj miestny aquapark a samozrejme saunu.

            Mali sme bohatý program, ktorý sme zdieľali nielen s domácimi Fínmi, ale aj s účastníkmi Erasmu z Dánska a Španielska. Spoločne sme pracovali na projektoch,  natáčali video, debatovali o budúcnosti, absolvovali tréning spoločenských tancov, či si vyskúšali varenie tradičných fínskych pochúťok. Ochutnali sme aj sobie mäso v krásnej štýlovej reštaurácií umiestnenej v najstaršom dome mesta. Nechýbal ani rozlúčkový večierok plný zábavy a tanca.

            Erasmus+ je naozaj dobrá voľba pre študentov, ktorí chcú niečo zaujímavé zažiť a spoznávať nové krajiny, nových ľudí a ich kultúru. Je úžasné, že naša škola dokáže práve toto svojim žiakom ponúknuť a umožniť im to.

             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             

            3. mobilita v Dánsku (Kodaň)

            Vďaka programu Erasmus+ malo osem našich žiakov možnosť aspoň trochu spoznať cudziu krajinu, jej zvyky, školský systém a aj kultúru. Tento rok ňou bolo prekrásne severské Dánsko.

            5.11. sme z Viedenského letiska odleteli do Kodane, hlavného mesta Dánska v sprievode pána profesora Radima Kovaříka a pani profesorky Dagmar Kačovej. Na letisku nás už čakali naši dánski hostitelia, u ktorých sme bývali po zvyšok týždňa. V Kodani sme mali aj možnosť navštíviť Gymnázium Gladsaxe, kde sme spoločne s našimi rovesníkmi z Dánska, Fínska a Španielska pracovali na projektoch, trávili voľný čas a dokonca sme sa naučili spoločenský tanec Lanciers.

            Aj keď bolo počasie v Dánsku upršané, ako je to v tomto období zvykom, neodradilo nás to od prehliadky tohto krásneho mesta.

            Väčšinu nášho transportu zabezpečila verejná doprava. Či už to boli vnútromestské vlaky alebo futuristicky vyzerajúce metro, s pomocou našich Dánov sme sa vedeli po meste pohybovať rýchlo a jednoducho. Vedeli ste, že súčasťou kodaňskej mestskej dopravy sú aj lode? Pre nás sa to môže síce zdať nezvyčajné, no pre niektorých Dánov je to každodenná záležitosť, ktorá im ušetrí veľa času.

            Náš čas sme netrávili iba v meste, ale aj v prírode. Dánsko síce nie je známe vysokými horami, no v lese Hareskoven sme sa cítili ako v rozprávke.

            Čím ale Dánsko známe je, je jeho kráľovská rodina, ktorú si tunajší obyvatelia vážia. Palác, ako aj stráž jej veličenstva sme mali možnosť vidieť na vlastné oči niekoľkokrát.

            Na konci nášho pobytu nechýbal ani rozlúčkový večierok, na ktorom sme mohli ochutnať tradičné dánske jedlá a sladkosti alebo sme si mohli zahrať hru, ktorá je typická pre dánske narodeninové oslavy.

            Tento program je dobrou voľbou pre študentov, ktorí by chceli spoznať nové krajiny, kultúry a ľudí. Erasmus nielen rozširuje rozhľad žiakov, ale vylepšuje aj ich zručnosť vo využívaní anglického jazyka a preto je úžasné, že práve naša škola a žiaci mohli byť zapojení do tohto projektu.

             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
            4. mobilita v Španielsku (Fiňana)
             

            V dňoch od 14. do 19. apríla sa študenti našej školy zúčastnili projektu Erasmus+ v Španielsku, spoločne so študentmi z Fínska, Dánska a domáceho Španielska. Tentokrát sme sa venovali skúmaním rozdielov medzi generáciami ako napríklad v tradíciách, práci, vybavení či trávení voľného času. Tu nás veľmi prekvapil nie len generačný rozdiel v témach ale aj medzi jednotlivými krajinami. Tieto sme spolu riešili hneď prvý deň v škole, kde sme sa začali zoznamovať . Potom nás naši hostitelia zobrali na prehliadku ich dediny Fiñana. Po večeroch sme spolu všetci sedávali a užívali si atmosféru pri gitare či pozeraní futbalu, pri ktorom sa našla aj priateľská rivalita.

            Na ďalší deň sme išli na túru, ktorá nás priviedla k sviežemu ale krásnemu moru. Presnejšie do prírodného parku Cabo de Gata. Najprv sme stúpali po skalnatom pobreží Stredozemného mora. Neskôr plavky, faktor, slnko – skrátka španielska maňána J. Samozrejme nesmeli chýbať volejbal a futbal spojené s opalovaním.

            Tretí deň sme si nenechali ujsť ani starobylé mesto Granada. Tam sme ochutnali rôzne špeciality ako Pallea, Gazpacho alebo Churros a navštívili stredoveký komplex palácov Alhambra.

            Ku koncu už nám ostalo len dokončiť svoje projekty, odprezentovať ich ostatným študentom a učiteľom a poriadne sa rozlúčiť. Rodiny pre nás prichystali rozlúčkovú oslavu, kde každý priniesol niečo pod zub a povinnosťou bolo poriadne sa zabaviť. Sme veľmi vďační, že nám takéto niečo bolo umožnené a odniesli sme si množstvo nových spomienok a našli nových priateľov :)