• Ekonomika

• Ekonomika ako voliteľný predmet na strednej škole – gymnáziu dovoľuje žiakom rozvíjať ich ekonomickú a finančnú gramotnosť. Môže slúžiť aj ako príprava na maturitnú skúšku z ekonomiky, ale v prvom rade pripravuje žiakov na vysokoškolské štúdium ekonomického zamerania.

Hlavným cieľom voliteľného predmetu ekonomika je, aby si žiaci osvojili poznatky z ekonómie a ekonomiky, ktoré povedú k úspešnému presadeniu sa v profesijnom a súkromnom živote. Žiaci na hodinách ekonomiky získavajú vedomosti z viacerých dôležitých okruhov. Tieto zahŕňajú: základné ekonomické pojmy, históriu ekonomického myslenia, hospodárenie domácností a štátu,  trh a trhový mechanizmus. Získajú prehľad o právnych formách podnikov, o jednotlivých oblastiach činnosti podniku, o vzťahu podnikov a domácností, ale aj o národnom hospodárstve a základných makroekonomických ukazovateľoch. Neskôr sa dozvedia o hlavných nástrojoch hospodárskej politiky a úlohách štátu v zmiešanej ekonomike a o sústave daní.

Žiaci ďalej pochopia úlohu peňazí v trhovej ekonomike a porozumejú úlohám finančných inštitúcií. Tento predmet umožňuje žiakom gymnázia lepšie sa orientovať  v ekonomických vzťahoch, pochopia ako funguje národné hospodárstvo z ekonomického uhla pohľadu a naučia sa pochopiť jednotlivé vzťahy a súvislosti vzájomného pôsobenia rôznych subjektov na trhu. Sú schopní samostatne zaujať stanovisko k bežným ekonomickým problémom a ich ekonomické myslenie sa rozvíja smerom k pochopeniu a navrhnutiu riešení vzniknutých problémov. Žiaci by po absolvovaní tohto predmetu mali rozumieť bežným aspektom fungovania ekonomiky ako na mikroekonomickej, tak aj na makroekonomickej úrovni.

• Ekonomická olympiáda

• 15.12.2022

Aj na našej škole sa konalo školské kolo EKO olympiády a naši žiaci boli úspešní, keďže do krajského kola postúpilo až 6 žiakov z končiacich ročníkov. Veľmi sa tešíme a prajeme im veľa šťastia v krajskom kole.