• Umenie a kultúra

Každé dieťa je umelcom. Problémom je ako zostať umelcom, keď vyrastieme.“

Pablo Piccasso

„Kreativita vyžaduje odvahu“

Henri  Matisse

Umenie nám umožňuje nájsť samých seba a zároveň samých seba stratiť v tú istú dobu.“

–                                                                                      Thomas Merton

Obraz je báseň bez slov.“

Horace

„Umelecké dielo, ktoré nezačalo emóciami, nie je umením.“

Paul Cezanne

„Umelec vidí to, na čo sa ostatní len letmo pozrú.“

Leonardo da Vinci

„Umenie by malo byť niečím, čo oslobodzuje vašu dušu, provokuje predstavivosť a povzbudzuje ľudí, aby išli ďalej.“

Keith Haring

V predmete umenie a kultúra sa žiaci oboznamujú s priestorom kultúry a umenia prostredníctvom tematických celkov, ktoré sú zamerané na komplexné vnímanie kultúry a umenia v súvislostiach súčasných kultúrnych, spoločenských, ekonomických a politických procesov.

Žiak sa učí využívať základné kultúrne nástroje, rozlišovať rôzne súčasti kultúry a umenia, rozumieť ich úlohe vo svojom živote a v živote spoločnosti. Učí sa rozlišovať hlavné umelecké a kultúrne smery, prúdy a druhy, opisovať a verbalizovať svoje zážitky z vnímania umeleckých diel, pochopiť význam a hodnotu umenia v živote jednotlivca a spoločnosti. Rozvíja sa záujem žiaka o kultúrne dedičstvo svojho regiónu, národa a štátu, zoznamuje sa s kultúrou iných národov, učí sa chápať význam kultúrnych a umeleckých pamiatok. Získava vedomosti a rozvíja sa porozumenie k súčasnej umeleckej a kultúrnej tvorbe. Získava informácie o miestnom, národnom, európskom a svetovom dedičstve. Podieľa sa na rozvíjaní zodpovedného postoja k hodnotám národnej kultúry a iných kultúr, a v neposlednom rade rozvíja kultivovanú umeleckú, vizuálnu, akustickú, jazykovú a pohybovú gramotnosť.

Učiteľ vedie žiakov tak, aby vytvoril dostatočný priestor na diskusiu o aktuálnom poznaní žiakov, aby vytváral situácie, v ktorých žiaci aktívne reflektujú súčasné umenie a kultúru, tvoria, diskutujú, argumentujú a interpretujú, čím sa rozvíja myslenie, zručnosti, názory a postoje žiaka.

Umenie a kultúra obsahuje aj prvky, ktoré predmet prepájajú s inými vyučovacími predmetmi, napr. dejepis, geografia, etická výchova a podobne. Niektoré témy je možné, podľa uváženia učiteľa prepájať s témami týchto predmetov.

CIELE PREDMETU

Žiaci

·         si kultivujú  umeleckú, estetickú, vizuálnu, akustickú, jazykovú a pohybovú gramotnosť,

·         si rozširujú skúsenosti s aktívnou tvorbou v rámci projektov v oblasti rôznych druhov umení a médií,

·         rozlišujú hlavné  umelecké a kultúrne smery, prúdy a druhy,

·         kriticky reflektujú na súčasnú ponuku vizuálnej kultúry a médií,

·         rozvíjajú si porozumenie k súčasnej umeleckej a kultúrnej tvorbe,

·         verbálne alebo umelecké interpretujú vlastné umelecké zážitky,

·         vyjadrujú vlastné myšlienky, skúsenosti a emócie prostredníctvom rôznych médií,

·         zaujímajú zodpovedný postoj k hodnotám národnej kultúry,

·         rešpektujú hodnoty a rozdiely kultúr iných národov,

·         a si rozvíjajú povedomie o vlastnej kultúrnej identite.