• Umenie a kultúra

• Exkurzie

• FRANCÚZSKO, ŠPANIELSKO, ŠVAJČIARSKO

23.9 - 28.9.2018

V dňoch 23. - 29.9.2018 sa žiaci triedy SxA, SpA/SpB zúčastnili exkurzie do Francúzska, Španielska a Švajčiarska.

Počas tohto výletu sme videli mnoho pamiatok a máme veľa krásnych zážitkov. Spoznali sme krásy francúzskeho mesta Nice. Navštívili sme aj Benediktínsky kláštor Monserrat,  ktorý sa stal pútnickým miestom. Obdivovali sme v sochu ňom milostivej Panny Márie La Moreneta.

Neskôr sme sa presunuli do Barcelony, kde sme navštívili historické pamiatky, ako Sagradu Familiu od Antonia Gaudího, gotickú Katedrálu sv. Eulálie, Gaudího domy a iné pozoruhodné stavby.

Navštívili sme tiež francúzske stredisko zimných športov Chamonix pod Mont Blancom, kde sme sa vyviezli vláčikom na ľadovec Mer de Glace a lanovkou do výšky okolo 2000m na Aiguille du Midi.

Lucia Karelová, SxA

GMB  - Mirbachov palác

Dňa 27. novembra 2018 sa žiaci maturitných ročníkov zúčastnili exkurzie do Galérie mesta Bratislavy - Mirbachovho paláca na Františkánskom námestí 11 v Bratislave. Navštívili sme tri zaujímavé výstavy, ktoré v nás zanechali nezabudnuteľné umelecké zážitky. Najskôr sme si pozreli stálu expozíciu stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva. Potom sme sa vrátili do detstva a so zatajeným dychom obdivovali úžasné diela z tvorby českého autora 20. storočia Jozefa Ladu. Pozreli sme si aj koncertnú sálu, v ktorej sa pravidelne konajú nedeľné matiné a napokon sme na prízemí Mirbachovho paláca navštívli výstavu súčasného maďarského fotografa Pétera Kornissa, ktorá sa konala v rámci mesiaca fotografie.

Výstava Vianoce Josefa Ladu - pocta géniovi sa koná pri príležitosti 130. výročia narodenia tohto významného českého umelca.

Ladove diela zaujali aj Pabla Picassa, ktorý sa o ňom vyjadril takto: „Tento muž zaobchádza s formou rovnako slobodne ako ja. Je to najlepší český maliar.“ Josef Lada sa dočkal veľkého uznania už za svojho života. Keď v roku 1957 v predvečer nedožitých sedemdesiatych narodením zomrel, úprimne trúchlil celý český národ.

Výstava predstavuje 85 vybraných diel Josefa Ladu zapožičaných od šiestich českých galérií a od súkromných zberateľov.

Katarina Holubánska