• Nemecké reálie

• Reálie nemecky hovoriacich krajín

Od tretieho ročníka bilingválneho štúdia sa žiaci a žiačky vzdelávajú v predmete reálie nemecky hovoriacich krajín (NJR), konkrétne Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. V rámci predmetu postupne získavajú a prehlbujú si svoje poznatky jednak o geografických ale predovšetkým kultúrno-spoločenských špecifikách uvedených krajín.

Medzi diskutované oblasti patria najmä okruhy ako konzum, obchod a služby, príroda a životné prostredie, zdravotníctvo či školský systém alebo multikultúrna spoločnosť. Žiaci a žiačky takto získavajú prehľad o fungovaní jednotlivých oblastí v uvedených krajinách ako aj o dôležitých osobnostiach v rôznych oblastiach verejného života. Touto cestou získavajú nielen neoceniteľný prehľad o spôsobe života v nemecky-hovoriacom priestore ale aj základ pre svoje ďalšie štúdium či prípadné budúce profesné fungovanie v rámci krajín Európskej únie.

Do konceptu reálií je integrovaný aj proces prípravy na DSD skúšky, v rámci ktorej majú žiaci možnosť detailnejšie prehlbovať svoje vedomosti v rámci uvedených oblastí. Výučba reálií je do veľkej miery orientovaná na aktívnu účasť žiakov a žiačok na tvorbe obsahu predmetu (projektové vyučovanie) ako aj využívanie všetkých dostupných moderných IT technológií (tzv. blended learning), čím sa dosahuje vysoká motivovanosť žiakov a žiačok, využíva sa ich kreativita a zároveň sa zabezpečuje aktuálnosť preberaných tém.