• Slovenský jazyk a literatúra

• Šaliansky Maťko

•                                                                                     Šaliansky Maťko

To som ja, Šaliansky Maťko,

Maťko preto, že ma tak volajú, a šaliansky preto, že som sa narodil v Šali. Súťaž v prednese slovenskej povesti nazvali podľa mňa.

ŠALIANSKY MAŤKO J. C. Hronského

Hlavným organizátorom súťaže je MO MS Šaľa a redakcia časopisu Slniečko v spolupráci s Maticou slovenskou v Martine a v Bratislave, Ministerstvom kultúry SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Súťaže v prednese slovenskej povesti od ľubovoľného autora sa môžu zúčastniť žiaci 2. –7. ročníka ZŠ, ako aj žiaci reálnych gymnázií (tried príma, sekunda) v troch kategóriách:

1. Kategória : žiaci 2. –3. ročníka ZŠ
            2. Kategória:  žiaci 4. -5. ročníka ZŠ
            3. Kategória:  žiaci 6. –7. ročníka ZŠ

Každý žiak súťaží s jednou slovenskou povesťou v rozsahu najviac 6 minút, napísanú povesť odovzdá pred vlastnou súťažou porote.

Školské, okresné a krajské kolá organizujú a zabezpečujú ZŠ v spolupráci s MO MS, Domami MS, Centrami voľného času, Spoločnými školskými úradmi a Okresnými úradmi v sídle kraja ( plnia funkciu bývalých Krajských školských úradov).

Celoslovenské kolo sa uskutoční v Šali.

Školský rok 2023/2024

Dňa 28.2.2024 sa uskutočnilo okresné kolo súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko, kde

naša žiačka Júlia Sitárová zo sekundy B obsadila výborné 2. miesto.

Blahoželáme a ďakujem za reprezentáciu.

Školský rok 2021/2022

V tomto školskom roku sa recitačná súťaž Šaliansky Maťko konala pre pandémiu koronavírusu online.

Výsledky školského kola

1. miesto - Ema Fratričová (PA)

2. miesto - Nina Nemčíková (PB)

3. miesto - Bibiana Jurčová (PA)