• EKO BILÍČKA

• Prednášky a podujatia

Ekocharita prednáška 29.1.2020

Na našej škole sa v stredu 29. januára konala prednáška Ekocharity v podaní pani Marty Kunákovej, ktorá predstavila našim žiakom tento slovenský dobročinný projekt zameraný na zber šatstva a následne pomoc ako ďalším slovenským organizáciám, tak aj nášmu životnému prostrediu. Prednáška, obohatená o rečníčkine vlastné skúsenosti či fakty z priemyselného odvetvia zameraného na spracúvanie textilu, nám bližšie ukázala aktuálnu situáciu na Slovensku. Zamerali sme sa však aj na problém, ktorý trápi nielen našu krajinu, ale aj celý svet - tony vyhodeného šatstva mnohokrát končia mimo určených miest. Vedeli ste, že naše opotrebované oblečenie končí v komunálnom odpade, kam z hľadiska separovania odpadu vôbec nepatrí, no podľa zákonov je čierny kontajner oficiálne považovaný za miesto, kde by mal textil končiť? Textil je totiž veľmi špecifický druh odpadu, ktorý sa nedá recyklovať do takej miery, ako plast, sklo či papier. Tým, že je oblečenie odpad v tom momente, čo zaň zaplatíme, si musíme byť vedomí, ako s ním po jeho doslúžení správne narábať. Z toho dôvodu bol aj u nás na školskom dvore umiestnený Ekocharita kontajner. Za účelom ponúknuť ostatným možnosť odovzdať už nepoužívané, ale stále ok oblečenie, ktoré možno využije ešte niekto iný, alebo aspoň prispieť k vývozu textilu na ďalšie spracovanie do podoby, ktorá nám ešte niekedy poslúži.

V prípade otázok, alebo ak Vás zaujal tento dobročinný slovenský projekt a chcete vedieť viac, nájdete ich na nasledujúcich sociálnych médiach. Ekocharita je už dávno rozbehnutá po celom Slovensku, preto želáme aj naďalej veľa úspechov v budúcnosti.

web stránka: http://ekocharita.sk/

facebook: https://www.facebook.com/SlovenskoSlovensku/

instagram: https://instagram.com/ekocharitaslovensko

email: info@ekocharita.sk

Ekocharita

organizácia o udržateľnej móde | 29.1. | klubovňa

Ako ste si už všimli, na našom školskom dvore nám pred mesiacom pribudol kontajner, ktorý nám poskytol projekt EKOCHARITA. Táto organizácia zbiera oblečenie po celom Slovensku a v prvom rade ho využíva pre rozvoj krajiny svojho pôvodu, teda Slovenska. Snaží sa zhodnotením tejto druhotnej suroviny podporovať neziskové charitatívne organizácie jednak zozbieraným oblečením, ale aj finančne.

Prednáška bude ohľadne tohto nie celkom čistého priemyslu, doplnená dokumentárom s našimi slovenskými modernými dizajnérmi a zakončená debatou, čo si o tom myslíte vy.

...Plus aké výhody to ponúka našej škole :)

Prezentácia bude trvať zhruba hodinu, bližšie informácie ohľadom presného času by sme dali vedieť na edupage v priebehu tohto týždňa. Maximálny počet záujemcov z jednej triedy: 2 ľudia.

Viac informácií nájdete na ich web stránke alebo facebooku

_________________________________________________________________________________________

Young & Eco prednáška 17.12.2019

Na našej škole sa v utorok 17.decembra konala  prednáška Heňy Zezulovej zameraná na slow-fashion (udržateľnú módu) či upcycling (prešitie starého oblečenia) a bola doplnená debatami našich žiakov ohľadne problematiky tohto priemyselného odvetvia. Po dokumentári, na ktorom ľudia z tohto fashion hnutia spolupracovali s Ekocharitou a ukázali nám bližšie aktuálnu situáciu na Slovensku ohľadne toho, koľko a kde skončia tony vyhodeného oblečenia, sme vytvorili nové zásady, podľa čoho by sa dnešná svetová móda mala držať, aby sme tým neškodili planéte a aj samým sebe.

V prípade otázok, alebo ak Vás zaujal tento fashion projekt a chcete vedieť viac, nájdete ich na nasledujúcich sociálnych médiach. Dievčatám z Young and Eco želáme veľa úspechov v budúcnosti :)

web stránka: www.youngandeco.com

email: info@youngandeco.com