V dňoch 1. mája až 7. júna sa šiesti žiaci z 3.NA a 3.NB zúčastnili medzinárodného projektu SCHULBRÜCKE FÜR DIE ZUKUNFT EUROPAS v nemeckom Weimare. Ako už prezrádza samotný názov, hlavnou tému projektu bola Európa a jej budúcnosť. Žiaci z ôsmych európskych škôl z Bulharska, Nemecka, Poľska, Slovenska a Talianska pracovali spolu na projektoch k čiastkovým témam ako napríklad ekológia, ekonómia, rodové a sociálne otázky, vzdelávanie či dobrý život. Výsledky prezentovali formou diskusie na antickej Agore. V kreatívnom duchu sa niesli workshopy, kde si mohli účastníci vyskúšať, ako sa napríklad v nemčine píše poviedka alebo báseň, natáčali profesionálne krátke videá, na rétorickom workshope recitovali Fausta pred sochou Goetheho a Schillera na hlavnom Weimarskom námestí alebo pripravovali záverečnú párty s názvom „Oslava budúcnosti“, na ktorej sa nakoniec všetci roztancovali pri hitoch súčasných aj minulých. Keďže nielen pracovný jazyk počas workshopov ale aj ten komunikačný v jedálni či na izbách s medzinárodným zložením bola nemčina, domov sme si odniesli nielen nové zážitky a priateľstvá, ale aj skúsenosť, že to, čo sa učíme v škole, nakoniec funguje aj v praxi.
SCHULBRÜCKE WEIMAR
- 5
Exkurzia v Centre pre liečbu drogových závislostí
V rámci drogovej prevencie sa v dňoch 5.6. a 12.6.2024 zúčastnili žiačky a žiaci kvínt a prvého ročníka anglického bilingválneho štúdia preventívneho programu v Centre pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej ulici v Bratislave. Programom ich viedli terapeuti centra. V prvej časti sa venovali klasifikácii látkových i nelátkových závislostí, téme rizík spojených s užívaním drog, vypočuli si príbehy ľudí, ktorí bojujú alebo bojovali so závislosťou. V tejto časti boli žiaci nielen poslucháčmi, ale aj aktívne prispeli do diskusie s odborníkmi. V druhej časti absolvovali exkurziu v priestoroch centra. V budúcom školskom roku plánujeme pokračovať v tejto spolupráci aj z dôvodu pozitívnej spätnej väzby zo strany žiačok a žiakov.
Exkurzia Danubiana
- 2
Vylievajúci sa Dunaj, búrlivá voda v kanáloch areálu Divoká voda, výletné lode evokujúce blížiace sa prázdniny, slnko v plnej sile ale hlavne krása výtvarného umenia – to všetko sme mali možnosť zažiť na štvrtkovej exkurzii do galérie Danubiana. Ráno 6. júna sme sa s triedou II.NA vybrali pravidelnou linkou od obchodného centra na brehu Dunaja na cestu do jedného z najromantickejších múzeí moderného umenia – Danubiana Meulensteen Art Museum. Cestou do galérie sme sa zastavili v Areáli vodných športov, kde sme si mohli pozrieť rozbúrené tréningové kanály, v ktorých zvyknú trénovať aj naši olympionici. Vzhľadom na vysokú vodu Dunaja sme sa mohli pohybovať iba v určitých častiach areálu a museli sme byť obozretní. Po krátkej zastávke sme sa presunuli do galérie Danubiana.V galérii sme mali možnosť obdivovať výtvarné umenie mnohých renomovaných umelcov, medzi ktorých patrí Karel Appel, Vincent Hložník, Kiro Urdin, Svetozár Ilavský, Jozej Jankovič či Rudolf Sikora. Obzvlášť nás potešili veselé obrázky Ferda Mravca a jeho partie, ktorých autorom je známy Ondřej Sekora. Obdivovať sme mohli nie len obrazy v obrazárni na vode ale aj umelecké sochy v areáli galérie. Vysoký Dunaj nám robil nádhernú kulisu k tomuto umeleckému zážitku.
Spoznávajme Bratislavu – po stopách gotiky
V rámci projektu v nemeckom jazyku „Gotika a Bratislava“ objavovali žiaci triedy 3. NB gotické stavby a zachované prvky z obdobia gotiky a veru to nebolo ľahké hladanie. Pri skupinovej práci vytvorili aj veľmi pekné plagáty, ktoré budú zdobiť aj našu školu, ukázali nám ich v meste a pripravili výklad v nemčine.
Ak chcete viacej spoznať Bratislavu, obráťte sa na tretie nemecké bilingválne ročníky, nájdete tam veľa dobrých odborníkov.
Návšteva v SNG
V piatok 31. mája navštívili študenti obidvoch septím Slovenskú národnú galériu. Mali možnosť pozrieť si nielen architektonicky originálne obnovené priestory galérie, ale aj viacero výstavných expozícií. Výber bol naozaj pestrý – moderné artefakty, obrazy slovenskej moderny, unikátna knižnica Kornela a Nade Foldváriho alebo sakrálne umenie. Dúfajme, že návšteva splnila svoj účel a vnútorne každého aspoň trochu obohatila. Veď ako raz povedal Pablo Picasso: „Umenie zmýva prach každodennosti“...
Biologická exkurzia - Tropikárium Budapešť
- 14
Vo štvrtok 30.5.2024 sa študenti kvinty A, II.AA a II.AB zúčastnili biologickej exkurzie do Budapešti. Program mali rovnaký ako ich mladší spolužiaci, ktorí exkurziu absolvovali v pondelok a bezpochyby si odniesli veľa zaujímavých zážitkov a spomienok.
Biologická exkurzia - ZOO Bratislava
Počas maturitného týždňa zamierili študenti 3.AA a 3.AB do bratislavskej ZOO a mali možnosť pozorovať mnohé z druhov, o ktorých sa učili v školských laviciach. Pohľadnicové počasie im umožnilo užiť si a preskúmať všetky časti ZOO s jej obyvateľmi. Každý si našiel, čo ho najviac zaujímalo a poniektorí si nenechali ujsť žiadnu expozíciu.
Projekt hodnotovej orientácie
- 3
Vo štvrtok 30. mája v rámci Projektu Hodnotovej orientácie dobrovoľníčili aj študenti I.C a I.AB. Venovali sa rôznym aktivitám ako úprave vnútorných a vonkajších priestorov, aktivitám s klientami Centra. Ďakujeme všetkým, ktorí sa tohto projektu počas roka zúčastnili. Pokračujeme o rok.
Európsky deň susedov
V stredu 29. mája žiaci tercie A a tercie B strávili Európsky deň susedov v Centre rodiny, kde prežili deň plný tanca, spevu či kvízovaním so seniormi z DSS Domov jesene života a speváckym zborom Matice Slovenskej.
Kurz ochrany života a zdravia
Žiaci boli na KOŽAZe oboznamení zo základnými ale aj rozširenými informaciami ohľadom prvej pomoci, topografie, civilnej obrany, mimoriadnymi situáciami, topografie, taktiež spoločenskými aktivitami v prírode a nakoniec dostali základné informácie o zbraniach a osvojili si základné techniky a streľbu na strelnici.
Prednášky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK
Chcete vedieť na akom princípe funguje mikrovlnka, alebo ktoré oblasti vesmíru skúma Webbov teleskop? Toto všetko sa naši študenti tretích ročníkov a obidvoch septím dozvedeli na dvoch prednáškach v pondelok 27. mája na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Mlynskej doline.
Dve rôzne témy, dvaja odlišní prednášajúci. Prvý z nich Docent RNDr. František Kundracik (z mnohých ocenení spomeniem aspoň titul „Osobnosť vedy a techniky 2017“ v kategórii „Popularizátor vedy“; a Finalista „ESET 2018 Science Award“ v kategórii „Výnimočný vysokoškolský pedagóg“) pútavo prednášal a pritom zábavne demonštroval, čo všetko dokáže mikrovlnka s rôznymi vecami, ktoré do nej vložíte – počínajúc uhorkovými šupkami, napučanými marshmallow cukríkmi, alobalovými prúžkami, až po úplne roztavenie žiaroviek. Poučné a zároveň zábavné.
Prednáška RNDr. Romana Nagya, PhD. z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie bola z celkom iného súdku. Prednášajúci nás vedeckým, zľahka sofistikovaným spôsobom, no súčasne veľmi temperamentne, previedol po ceste vesmírom očami ďalekohľadu Jamesa Webba.
Projekt hodnotovej orientácie
- 2
Počas pondelka a utorka žiaci prímy A a prímy B strávili príjemný deň na dobrovoľníckych aktivitách v komunitnom centre Centrum rodiny. Pomáhali v kuchyni, v čistení okolia centra, trávili čas pri spoločenských hrách so seniormi a inými klientmi centra. Boli ste super, ďakujeme
Exkurzia Farma
Dňa 28.5. navštívila trieda II.C rodinnú farmu vo Veľkých Levároch. Žiaci mali možnosť dostať sa do tesnej blízkosti ku koňom, mohli si vyskúšať ich očistenie a tí odvážnejší dokonca aj vyskočili na sedlo a previezli sa.
Prechádzka lužným lesom
Žiaci z tried II.C, Sexta A a Sexta B sa dňa 29.5. vybrali na prechádzku pomedzi stromy Pečnianskeho lesa. Cieľom exkurzie bolo pozorovať flóru a faunu dunajských lužných lesov. Pomocou rozličných úloh mali žiaci identifikovať rastliny a zaraďovať živočíchy žijúce v lese do prislúchajúcich taxónov. Žiaci si tiež zopakovali vedomosti z predošlých ročníkov, pozorovali hladinu r. Dunaj a správne určili graf, ktorý najlepšie vystihuje vodný režim odtoku a na základe krátkeho textu si zopakovali aj základé informácie o typoch pôd vyskytujúcich sa na území Slovenska. Prechádzku sme si spríjemnili piknikom pri rieke a počas cesty sme stihli vyzbierať aj odpad.
Významné ocenenie našej študentky
Pani prezidentka Čaputová každoročne v Grasalkovičovom paláci prijala medailistov z medzinárodných olympiád v biológii, chémii, geografii, matematike, informatike či fyzike, medzi ktorými nechýbala študentka našej školy Zuzana Rybárová. Pani prezidentka okrem oficiálneho príhovoru sa so študentami aj neformálne rozprávala o ich štúdiu či zážitkoch zo súťaží v zahraničí. Iba málo prezidentov iných krajín takto osobne prejavuje svoj záujem, čo je pre nadaných študentov veľmi motivačné.
Spoznávame Bratislavu
- 2
Často sa stáva, že mladí ľudia cestujú po celom svete, no nepoznajú vlastné mesto. Tretiaci z nemeckých bilingválnych tried sa zúčastnili zaujímavého projektu. Žiaci si najprv v rámci vyučovania v malých skupinách samostatne vyhľadali informácie o jednotlivých pamiatkach hlavného mesta a pripravili si o nich sprievodcovské texty v nemčine. Následne vyrazili do centra, kde sa jeden od druhého dozvedeli množstvo zaujímavých faktov o sochách, fontánach, radnici, najstaršej univerzite, či Dóme sv. Martina. Čas v meste využili aj na krátku návštevu Goetheho inštitútu, kde sa im naskytla možnosť podiskutovať o nemeckej literatúre so známym spisovateľom a publicistom Michalom Hvoreckým. Prežili tak príjemné dopoludnie a zároveň sa naučili omnoho viac, akoby to bolo možné v školskej lavici.
Exkurzia Budapešť
- 6
Dňa 27. mája triedy sekunda A a sekunda B vyrazili na exkurziu do Budapešti. Našou prvou zastávkou bolo tropikárium, kde sme mali možnosť vidieť rôzne druhy rýb a exotických zvierat. Nad hlavami nám plávali aj žralok tigrí a hnedý, ktoré patria medzi desať najnebezpečnejších druhov žralokov na svete. Mali sme možnosť obdivovať hodvábne opice, ktoré sú jedny z najmenších opíc na svete. Vrcholom návštevy bolo, keď sme si mohli pohladkať raje – zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudneme. Po návšteve tropikária sme sa presunuli do centra Budapešti. Naša prvá zastávka bola pri Budínskom hrade, kde nás očarila nádherná architektúra. Pokračovali sme k Rybárskej bašte, odkiaľ sa nám naskytol úchvatný výhľad aj na maďarský parlament, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších na svete. Svoju cestu sme ukončili na vyhliadke pred Széchenyiho reťazovým mostom, prvým mostom cez Dunaj v Budapešti, ktorý spája Budu a Pešť.Bol to krásny deň z ktorého si odnášame množstvo skvelých spomienok a fotografií.
Exkurzia Volkswagen
Dňa 27.5 sa žiaci Sexty A a Sexty B zúčastnili prehliadky závodu Volkswagenu. Prehliadka zahŕňala kombináciu troch hál – lisovňa, karosáreň a agregátna hala a Auto Fora, kde je sa študenti oboznámili s históriou a konečnými produktmi, ktoré sa konštruujú v závode.
Slovenskooo
23. apríla sa Bilíčkari - fanúšikovia hokeja stretli v aule, aby spoločne držali palce našim reprezentantom na MS. Aj keď zápas neskončil podľa našich predstáv, atmosféra bola výborná a určite si to zopakujeme.
Návšteva našich žiakov v Bambergu
- 5
V dňoch 11.5.-17.5.2024 pokračovala recipročná výmena žiakov s Kaiser-Heinrich-Gymnasium v Bambergu (Bavorsko). Naši žiaci boli ubytovaní v rodinách a voľný čas trávili s nemeckými rovesníkmi, mohli teda využiť svoje teoretické jazykové vedomosti v reálnom živote. Program bol naozaj pestrý – naši žiaci spoznali malebné univerzitné mesto Bamberg, patriace do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a oboznámili sa s našou partnerskou školou. Mali možnosť byť aj na niekoľkých vyučovacích hodinách. Spolu s nemeckými žiakmi absolvovali dva výlety – vlakom do Norimbergu, kde navštívili Múzeum budúcnosti, zamerané na budúcnosť techniky a prírodných vied. Priamo v múzeu pracovali vo workshope „Vodík a jeho využitie“, ktorý pripomínal praktické cvičenia na hodine chémie. Druhý celodenný výlet bol autobusom do Erfurtu, hlavného a najväčšieho mesta v spolkovej krajine Thüringen (Durínsko). Tu navštívili „Stasi-Museum“ v bývalej väznici z čias NDR, kde sa dozvedeli veľa zaujímavých informácii o politických väzňoch a diktatúre v období 1949-1989. Zážitky z oboch výletov umocnilo krásne slnečné počasie. Popri týchto zaujímavých aktivitách žiaci pracovali vo workshopoch. Tieto boli zamerané na kultúrne vyžitie, aby sa rodičia a učitelia na rozlúčkovom večere mali na čo pozerať. A tak spoločne nacvičili tance, spievali slovenské a nemecké piesne, varili bavorské špeciality, prezentovali zaujímavosti o Bambergu, a hlavne ukázali, ako sa mladí ľudia spájajú a rozumejú si, a domov si odniesli veľa pekných zážitkov.