Naši žiaci sa zapojili do vianočnej súťaže Rádia Slovakia International, ktorej cieľom bolo napísať príbeh alebo esej s vianočnou tematikou v nemeckom jazyku. S úlohou sa popasovali statočne a vzniklo plno kreatívnych vianočných príbehov, ako napr. úvaha o tom, ako vyzerajú perfektné Vianoce, či vianočné obdobie z pohľadu mačky. Autori troch najlepších diel sa mohli zúčastniť nahrávania svojich diel v Slovenskom rozhlase. A tak dali žiaci svojim výtvorom aj zvukovú podobu, ktorú si všetci budú môcť vypočuť 25. decembra 2024 na frekvencii 98.9 MHz (alebo na internete) o 18:00, 20:00, ako aj o polnoci.
Nahrávanie v Slovenskom rozhlase
Projekt hodnotovej orientácie
- 4
V druhej časti mesiaca november sa v rámci projektu Hodnotovej orientácie dobrovoľníckych aktivít v komunitnom centre Centrum rodiny zúčastnili triedy III.C, SpA, SpB a III.NB. Počas dňa stráveného v centre robili rôzne aktivity. Pomáhali pri varení, upratovaní, zdobili priestory a vyrábali kreatívne darčeky na Vianoce. Venovali sa aj aktivitám so seniormi a iným klientom Centra. Už teraz sa tešíme na ich ďalšie návštevy.
Exkurzia Prírodovedné múzeum Viedeň
Dňa 2. decembra sme so žiakmi II.C a III.NA navštívili Prírodovedné múzeum vo Viedni, kde sme si pozreli fascinujúce expozície. Po múzeu sme sa presunuli na tradičné vianočné trhy, kde sme si užili sviatočnú atmosféru. Celá návšteva bola pre všetkých mimoriadne príjemná a obohacujúca.
Nebuď konzervatívny, daruj konzervu
Blížia sa Vianoce a naša škola sa aj v tomto roku zapojí do zbierky trvanlivých potravín a drogérie organizovanej Centrom rodiny v Dúbravke. Trvanlivé potraviny a drogériu môžete priniesť každý deň do kabinetu B 210 K p. Zajacovej od 02. - 16. decembra. Zbierka je určená pre sociálne slabších občanov a rodiny v Dúbravke a okolí. Ďakujeme za každý príspevok.
Školský altánok
- 1
Vďaka podpore Nadácie Markíza sa nám v átriu školy podarilo pretvoriť dlhé roky nevyužívané a oku nie príliš lahodiace kontajnerové stojisko na altánok, ktorý bude slúžiť ako prírodná učebňa na výučbu a zároveň ako miesto, v ktorom budú tráviť voľný čas študenti i učitelia. Realizáciou tohto projektu sme chceli zároveň upriamiť pozornosť na enviromentálne problémy vzniku odpadu. Revitalizáciou kontajnerového stojiska sa nám podarilo v priestoroch školy sfunkčniť nevyužívaný priestor a zároveň sme nevyprodukovali žiadny stavebný odpad. Ruku k dielu priložili i naši učitelia a študenti, ktorým záleží na zveľaďovaní školy.
Matematická prechádzka v Brne
- 4
Kvarta A aj kvarta B sa vo štvrtok 28.11.2024 zúčastnili matematickej prechádzky a vianočných trhov v Brne. Aj keď v Brne bolo zamračené a chvíľu aj pršalo, dobrá nálada nás neopustila. Preverili sme si vedomosti od Pytagorovej vety v praxi cez obsah kruhu či zisťovanie plochy podstavca pod sochou na námestí 28. října. Keď kvarty dopočítali príklady, čakala ich prechádzka vianočnými trhmi, kde mohli nájsť všetko - od tradičného českého jedla až po originálne výrobky.
Exkurzia ZEVO, OLO a.s. - spaľovňa
So žiakmi septimy B sme sa zúčastnili exkurzie v zariadení na energetické spracovanie odpadu - ZEVO. Zistili sme, že ZEVO vďaka inovatívnej technológii spaľovania odpadu vyrába elektrickú energiu a teplo. Spaľovňa slúži na spaľovanie odpadu, ktorý už ďalej nie je možné vytriediť. Vďaka návšteve tohto zariadenia sme sa utvrdili v tom, že je naozaj dôležité odpad triediť, ale nielen to. Mali by sme sa zamerať na to, čo naozaj potrebujeme, vyhýbať sa nákupu tovaru, ktorý v skutočnosti nepotrebujeme, čím eliminujeme množstvo odpadu, ktorý je v dnešnej konzumnej dobe veľkým problémom.
Návšteva Univerzitnej knižnice
- 1
V priebehu novembra študenti kvínt a prvých ročníkov v rámci hodín slovenského jazyka navštívili Univerzitnú knižnicu v Bratislave, ktorá je najstaršou a najväčšou vedeckou knižnicou v Slovenskej republike. Žiaci mali možnosť vidieť, ako takáto knižnica funguje, zoznámili sa s jej prezenčnými i elektronickými službami. Mohli si prezrieť vzácne knihy v jej fonde aj sa zaregistrovať ako noví členovia. Zaujímali sa aj o architektúru a samotné priestory knižnice.
Dúbravská kvapka krvi
- 1
Dňa 28.11. sa naši študenti zúčastnili Dúbravskej kvapky krvi. Ďakujeme, že pomáhate zachraňovať ľudské životy!
Exkurzia „Za umením, históriou a kultúrou do Drážďan“
- 4
V dňoch 25. až 27. novembra 2024 sa triedy II.NA a II.NB vypravili do Drážďan, kde sme strávili tri krásne dni plné návštev svetoznámych múzeí a galérií a zároveň sme obdivovali architektonické skvosty tohto mesta, ktoré právom nazývajú Florencia na Labe. Prvé popoludnie sme strávili návštevou Vojensko-historického múzea s odborným výkladom v nemčine. Výstavy v múzeu sa zameriavajú na ľudí a otázky príčin a dôsledkov vojny a násilia. Ďalšie dva dni patrili návšteve Zwingru, jednej z popredných barokových pamiatok v meste, Albertiny a Galérie nových majstrov, ktorá patrí so svojimi zbierkami z 19. a 20. storočia k najdôležitejším nemeckým galériám zameraným na modernu. Do sveta umenia a histórie sme vstúpili aj v Galérii starých majstrov. Táto galéria je domovom najvýznamnejších európskych umeleckých diel od stredoveku po barok. Obdivovali sme majstrovské diela ako Sixtínsku Madonu od Raffaela, práce holandského majstra Vermeera a ďalších umelcov. V areáli nádherného renesančného Rezidenčného zámku sme navštívili múzeum Zelená klenba (Grünes Gewölbe), jednu z najbohatších klenotníc Európy. V tejto historickej zbierke sú zhromaždené predmety od obdobia renesancie až po klasicizmus. Súčasťou areálu je kabinet s medirytmi a mincový kabinet, ktorý je jednou z najstarších nemeckých zbierok historických mincí. Pri prehliadke mesta sme obdivovali monumentálny kostol Panny Márie (Frauenkirche), symbol Drážďan a jednu z najvýznamnejších barokových stavieb v Nemecku, Semperovu operu a ďalšie historické budovy. Chvíle strávené v mládežníckej ubytovni Jugendherberge „Jugendgästehaus“ s pekným ubytovaním, chutnou stravou, oslavou narodenín spolužiaka a stretnutím so študentami z Nemecka a iných krajín budú patriť k nezabudnuteľným spomienkam na náš pobyt v Drážďanoch.
Exkurzia v Ekocentre v Čunove
- 3
Dňa 26. novembra sa žiaci tercie A zúčastnili Ekofóra, v Ekocentre Čunovo, kde mali možnosť dozvedieť sa viac o ekologických témach. Prednášky boli zamerané napríklad na význam Žitného ostrova, ochranu dropa veľkého a sokola kobcovitého, separáciu odpadu a možnosti jeho opätovného využitia. Na záver konferencie sa uskutočnila vedomostná súťaž z otázok, ktoré zazneli počas prednášok. Víťazi si okrem nových vedomostí odniesli aj živé stromčeky – jabloň, ríbezľu a egreš. Študenti si mali možnosť po ukončení konferencie prezrieť priestory Ekocentra. Vyskúšali si farmárčenie, splavovali rieky pomocou virtuálnej reality a zoznámili sa so životom na lúke cez zmysly lúčneho hmyzu.
Výmenný pobyt v Írsku
V dňoch 9.11 až 17.11 sa vybraní žiaci z II.AA a II.AB triedy zúčastnili výmenného pobytu v Írsku, na našej partnerskej škole v Gorey. Žiaci mali pripravený bohatý program. Počas pracovných dní navštevovali školu Gorey Educate Together Secondary School, kde si rozvíjali nielen svoje jazykové a komunikačné zručnosti, ale rozširovali si aj svoje obzory v oblasti vzdelávania. Žiaci sa zúčastnili hodín írskeho jazyka, "future leaders", dejepisu, anglického jazyka a literatúry, "business class", umenia a hudby a mnohých ďalších, kde zažili írsky spôsob výučby. Počas svojho pobytu sa tiež stretli so zástupcami slovenského veľvyslanectva v Írsku a senátorom Malcolmom Byrnom, pod záštitou ktorých sa realizácia tejto spolupráce začala.Študenti bývali v hosťujúcich rodinách, ktoré sa ich s láskou ujali a ukázali im krásy okolia a írskeho života. V rámci programu navštívili hlavné mesto Írska - Dublin, kde videli rušný mestský život metropoly, užili si múzeá a galérie a navštívili jednu z najkrajších knižníc sveta - knižnicu na Trinity College.V historickom meste Wexford navštívili múzeum kultúrneho dedičstva, kde sa zážitkovou formou oboznámili s históriou a vývojom osídlenia v Írsku. Vyskúšali si ubytovanie a bežný život v rôznych dobách osídľovania od doby kamennej až po stredovek, zažili ukážku vtedajších náboženských a rituálnych zvykov a navštívili najdlhšiu pláž na pobreží, Curracloe beach. V chránenej oblasti Glendalough, vytvorenej ľadovcovou činnosťou, spoznávali krásy írskej prírody - fauny a flóry a oboznámili sa s architektúrou raného stredoveku a historickou významnosťou tejto oblasti. Naši žiaci si tento výmenný pobyt užili naplno a priniesol im nielen spomienky, ale aj nové priateľstvá a mnoho skúseností. Ďakujeme.
DOD na SAV
Dňa 19. novembra sa žiaci kvinty A a I.C zúčastnili Dňa otvorených dverí v Ústave experimentálnej farmakológie a toxikológie. Mali sme možnosť nahliadnuť do procesu objavovania nových liekov, pochopiť, ako funguje náš mozog a správanie, a zistiť, aký význam majú antioxidanty pre naše zdravie. Celé podujatie bolo mimoriadne prínosné a obohacujúce. Ďakujeme za túto skvelú príležitosť!
DSD2-písomná časť
V stredu 20.11. sa 64 žiakov našej školy zúčastnilo písomnej DSD2 skúšky organizovanej nemeckou vzdelávacou inštitúciou ZfA – Zentrale für Auslandsschulwesen. Žiaci museli na skúške absolvovať tri časti – čítanie s porozumením, počúvanie s porozumením a sloh. Téma slohu bola tento rok náročná, o to viac však práve v dnešnej dobe aktuálna. Žiaci museli s pomocou náročneho textu, opísanej grafiky a štruktúrovaných argumentov vyjadriť svoj názor na angažovanosť, resp. účasť mladých ľudí na politike realizovanej digitálnou formou. Tejto neľahkej úlohy sa zhostili ozaj odvážne a napriek náročnosti zadania zabojovali o svoj DSD2 diplom, ktorý im pomôže nielen študovať na vytúženej škole v nemecky hovoriacich krajinách, ale im aj doživotne bude slúžiť ako jazykový certifikát dosiahnutej úrovne v nemeckom jazyku. Všetkým žiakom preto patrí veľká vďaka za snahu a odvahu a obrovská vďaka patrí aj pani učiteľkám, ktoré žiakov na túto neľahkú skúšku rok čo rok pripravujú a skúšku na škole organizujú. Všetkým žiakom držíme palce, aby ich výsledky boli čo najlepšie.
Blahoželáme k víťazstvu
Nina Nemčíková z kvarty B sa umiestnila na 1. mieste v okresnom kole Olympiády zo SJL (v C kategórii) a bude našu školu reprezentovať v krajskom kole.
Držíme jej palce a tešíme sa z tohto pekného úspechu.
Beseda s Michalom Hvoreckým
80. výročie SNP je významná udalosť v dejinách Slovenska a sme veľmi radi, že sme mohli v aule našej školy privítať spisovateľa a prekladateľa Michala Hvoreckého, ktorý sa podieľal na filmovom dokumente vysielanom v televíznej premiére na Dvojke 29.8. 2024.
Režisér Jaro Vojtek sa v tomto dokumente „Pohľad do priepasti“ inšpiroval knihou rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka „Smrť v bunkri“, ktorú Michal Hvorecký preložil.
Martin Pollack s mimoriadnou odvahou a úprimnosťou skúma brutálne činy svojho biologického otca, elitného nacistu Gerharda Basta, ktorého nikdy nepoznal. Spolu s Michalom Hvoreckým sa vydávajú na dejinnú cestu po stopách týchto temných udalostí, zamýšľajú sa nad motiváciou k nenávisti a dôsledkami nacistického vyčíňania na ľudské životy priamo na Slovensku.
Martin Pollack vracia identitu obetiam svojho otca Gerharda Basta, aby ich príbehy nezostali v zabudnutí. Pripomína svetu mená a miesta, kde títo ľudia žili a zomreli.
Je to aktuálna otázka, pretože, ako vo filme hovorí Martin Pollack, duch fašizmu 20. a 30. rokov minulého storočia sa znova vynára, "je opäť v móde,“ povedal režisér Jaro Vojtek.
A práve preto sme veľmi radi, že tento film videlo veľa našich študentov a mali príležitosť porozprávať sa s Michalom Hvoreckým, ktorý ich vie zaujať a podnecuje ich k ďalšiemu záujmu o naše dejiny.
Nové číslo školského časopisu
Prinášame vám jesenné číslo školského časopisu BILÍKOVINY. Dúfame, že sa vám bude páčiť.
Exkurzia na Ústave polymérov
Svetový deň diabetu, 14.november, sme si spolu so žiakmi septimy A pripomenuli na DOD SAV na Ústave polymérov prednáškou Ing. Igora Lacíka, DrSc., ktorý nás oboznámil s využívaním polymérnych materiálov v liečbe cukrovky. Zároveň sme si v rámci dňa prešli labáky, v ktorých sme videli prípravu alginátových kapsúl, horiace polyméry či polymérne zrkadlá. Študenti ochutnali sladké polymérne vlákna v podobe cukrovej vaty a pritom získali informácie nielen o nových poznatkoch, ale aj o tom, aké je to to byť vedcom.
Školské kolo Olympiády v nemeckom jazyku
Vo štvrtok, 14.novembra 2024, sa uskutočnilo školské kolo ONJ. Záujem bol opäť vysoký, prihlásilo sa 73 žiakov. V každej zo šiestich kategórii žiaci preukázali veľmi dobré znalosti NJ v písomnej a výrečnosť a kreativitu v ústnej časti súťaže. Dvaja najlepší súťažiaci v kategóriách 1A, 1B, 2A, 2B postupujú do okresného kola, ktoré sa uskutoční už 16. januára 2025, výhercovia 1C a 2C kategórie budú súťažiť až vo februári v krajskom kole. Všetkým účastníkom ďakujeme za záujem a držíme palce v nasledujúcich kolách. Umiestnenia
1A 1. Guraničová Lenka PA 2. Ružovič Dominik PA 3. Marková Eliška SA
2A 1. Juríková Natália KiA 2. Reľovský Adam KiB 3. Pálfi Martin KiA
1B 1. Turoczyová Petra KA 2. Nemčíková Nina KB 3. Ješková Kristína KB
2B 1. Yüce Jasmin Ebru V.AB 2. Rybárová Zuzana OkA 3. Kováčová Andrea SpB
1C 1. Fath Vanessa TB 2. Rybárová Vanessa KA 3. Heinemann Alex SB
2C 1. Gieci Liam IV.NB 2. Borská Tereza Lea IV.NB 3. Delinčáková Michaela IV.NA
Shakespearov pamätník
Dňa 4. novembra 2024 sa na našej škole uskutočnila súťaž v prednese anglickej literatúry Shakespeareov pamätník, ktorá je už tradične oslavou krásy slova, umeleckého prejavu a literárneho dedičstva. Súťažiaci si mohli zmerať sily v kategóriách poézie a prózy, pričom ich výkony hodnotila porota pozostávajúca z Mgr. Viktora Fürstena, Mgr. Jaroslavy Kovaľovej a Mgr. Emmy Materlínovej. Atmosféra bola plná inšpirácie, kreativity a rešpektu k umeniu prednesu.Do národného kola postúpili tieto víťazky:
Katarína Jablonovská zo sexty B, víťazka kategórie próza - 5. až 8. ročník osemročných gymnázií,
Karolína Kačurová z tercie B, víťazka kategórie poézia - 3. a 4. ročník osemročných gymnázií,
Hanka Siváková z I.AB, víťazka kategórie poézia - 1. až 4. ročník štvorročných gymnázií.
Národné kolo sa uskutoční 2. decembra 2024 v priestoroch Slovenského národného divadla.Našim študentkám držíme palce a veríme, že aj na tejto prestížnej súťaži ukážu svoj talent a nadšenie pre literárne umenie!