• Nemecký jazyk

• Nemčina na Bilíčke

Nemecký jazyk má na Bilíčke dlhoročnú tradíciu. Vyučuje sa na všetkých sekciách gymnázia od osemročného, cez štvorročné až po päťročné bilingválne gymnázium.

Na osemročnom gymnáziu sa žiaci a žiačky učia nemčinu tri krát do týždňa od primy až po oktávu s tým, že v sexte majú možnosť urobiť si nemecký jazykový diplom DSD I na úrovni A2/B1. V rámci prípravy na diplom DSD I je v kvinte posilnené vyučovanie o jednu hodinu týždenne. Na štvorročnom gymnáziu sa žiaci a žiačky v tomto jazyku vzdelávajú tri krát týždenne. Maturita z nemeckého jazyka prebieha štandardne na úrovni B2 (v prípade záujmu je možná j úroveň B1) a pozostáva len z ústnej časti. Žiaci a žiačky počas svojho štúdia navštívia Viedeň alebo iné nemecky hovoriace mestá či miesta. Žiaci a žiačky sa môžu zapájať do nemeckej olympiády.

Na bilingválnom nemeckom gymnáziu prebieha v prvom ročníku intenzívna príprava na ďalšie štúdium v nemeckom jazyku v rozsahu pätnásť hodín týždenne. V nasledujúcich ročníkoch sa žiaci a žiačky učia predmety matematika, chémia, dejepis, biológia, občianska náuka a umenie a kultúra v nemeckom jazyku. Zároveň naďalej prebieha výučba nemeckého jazyka, ktorá sa neskôr profiluje ako nemecké reálie, nemecká literatúra, či nemecká gramatika. V rámci výučby nemeckého jazyka žiaci a žiačky absolvujú prípravu na nemecký jazykový diplom DSD I (A2/B1) v prvom a druhom ročníku a jazykový diplom DSD II (B2/C1) v treťom a štvrtom ročníku. Maturita prebieha na úrovni C1 a pozostáva z písomnej časti (test a sloh) a ústnej časti. V prípade záujmu a splnenia podmienok môžu žiaci a žiačky absolvovať aj všeobecnú štátnu jazykovú skúšku, ktorú organizuje Štátna jazyková škola. Žiaci a žiačky sa môžu zapájať do nemeckej olympiády, medzinárodných súťaží ako Jugend debattiert či Schulbrücke, môžu navštíviť nemecky hovoriace krajiny a absolvovať výmenný pobyt v Nemecku.

Hodnotenie:

Nebilingválna sekcia a bilingválna sekcia 1. ročník:

100% - 88,01% – výborný 1

88% - 72,01% – chválitebný 2

72% - 55,01% – dobrý 3

55% - 34,01% – dostatočný 4

34% - 0% – nedostatočný 5

Bilingválna sekcia od 2. ročníka:

100% - 89,01% – výborný 1
            89% - 79,01% – chválitebný 2