• Nemecký jazyk

• DSD na Bilíkovej

• Nemecký jazykový diplom 1. a 2. stupňa – Deutsches Sprachdiplom DSD I, DSD II

Už takmer 15 rokov  je naša škola zaradená do programu DSD, ktorý umožňuje naším žiakom získať dôkaz o znalosti nemeckého jazyka na úrovniach B1 – C1 – Nemecký jazykový diplom (Deutsches Sprachdiplom DSD I a Deutsches Sprachdiplom DSD II).

Táto jazyková skúška prebieha pod záštitou Konferencie ministrov školstva (KMK) Spolkovej republiky Nemecko a jej organizáciu zastrešuje nemecký spolkový úrad Zentralstelle für das Auslandsschulwesen, ZfA, ktorý má svoje zastúpenie aj na Slovensku. Ide o skúšku uznávanú na celom svete, akceptovanú ako jazykový doklad potrebný na univerzitné a vysokoškolské štúdium v nemecky hovoriacich krajinách.

Špecifikáciou Nemeckého jazykového diplomu je jej príprava, ktorú musia kandidáti absolvovať v rámci bežného vyučovacieho procesu, nie vo voľnočasových kurzoch na jazykových školách. Týmto je zabezpečená aj kontinuita a kvalita prípravy, na ktorej sa podieľajú aj nemeckí lektori a lektorky a vyučujúce, ktorí sa pravidelne zúčastňujú špeciálnych kurzov ďalšieho vzdelávania.

DSD I, jazyková skúška prvého stupňa, zodpovedá úrovni A2/B1 Spoločného európskeho referenčného rámca pre cudzie jazyky, tvorí predpoklad na návštevu prípravných kurzov pred štúdiom v Nemecku. Na získanie Nemeckého jazykového diplomu DSD I úrovne A2/B1 sa zvyčajne odhaduje potreba asi 600 – 800 vyučovacích hodín nemeckého jazyka v dĺžke trvania 45 minút. Do tohto programu sú na našej škole už tradične zapojení žiaci nemeckého bilingválneho a od minulého školského roku aj žiaci osemročného štúdia. Skúšku, ktorá sa koná pravidelne v marci a apríli, u nás zvyčajne absolvujú v druhom nemeckom bilingválnom ročníku alebo v sexte.

DSD II, teda jazyková skúška druhého stupňa, zodpovedá úrovni B2/C1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre cudzie jazyky, je jazykovým predpokladom pre štúdium na vysokej škole v Spolkovej republike Nemecko a ako dôkaz jazykových schopností ju uznávajú aj rakúske a švajčiarske univerzity. Na dosiahnutie DSD II, teda úrovne B2/C1, sa odhaduje približne 800 až 1 200 vyučovacích hodín nemeckého jazyka, taktiež v trvaní 45 minút. Príprava v rámci vyučovacích hodín u nás na škole trvá spravidla tri a pol roka až po samotnú skúšku DSD II, ktorá sa koná pravidelne v novembri a decembri, a zúčastňujú sa na nej žiaci štvrtého ročníka nemeckého bilingválneho štúdia.

Gymnázium Bilíkova má pri oboch stupňoch DSD nielen vysokú úspešnosť, ale sme už niekoľko rokov pravidelne školou s najväčším počtom získaných diplomov DSD na Slovensku.