• Biológia

          • EXKURZIE

          • Prírodovedecké múzeum - Viedeň

            Na sv. Mikuláša absolvovali triedy II.C, sexta A a sexta B prírodovedeckú exkurziu vo Viedni, ktorú sme si spríjemnili predvianočnou atmosférou na Vianočných trhoch. Deň nám začal krásnym hustým snežením a milým sladkým prekvapením od p. šoféra a nášho sprievodcu p. Mirca. Našou prvou zastávkou bola návšteva vojensko-historického múzea vo Viedni, v ktorom sme si mohli prezrieť dobové zbrane a uniformy. Následne sme sa presunili do centra mesta, kde sme si mohli vychutnať predvianočnú atmosféru na Vianočných trhoch okolo Stephansplatz a preplnenými uličkami mesta Viedeň sme sa presunuli na hlavné trhy pred budovu radnice. Hlavný program exkurzie sme si nechali na záver – Prírodovedecké múzeum. Úlohou žiakov bolo pozorovať modely živočíchov, o ktorých sme sa učili na hodinách biológie. Bonusovou úlohou bolo nájsť model Latimérie divnej (Latimeria chalumnae). Deň sme zakončili priateľskou guľovačkou, ktorej súčasťou boli aj vyučujúci p. Kekeláková, p. Karpeľová a p. Horka.

             

            Návšteva ústavu biochémie a genetiky živočíchov SAV

            V rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku sme mali možnosť navštíviť so žiakmi prímy B Ústav biochémie a genetiky živočíchov SAV. Žiaci si vypočuli  niekoľko zaujímavých prednášok na témy ako: Spevavce a ich využitie vo výskume neurogenézy; Chorioalantoická membrána vtákov ako model štúdia ochorení či Misia Štefánik na orbitálnej stanici MIR. Súčasťou návštevy bola aj prehliadka laboratórií a výskumných miestností, v ktorých si žiaci mohli odskúšať skutočné vedecké experimenty či pozorovania. Určite nikdy nezabudnú na vtáčí mozog, ktorý mohli držať v rukách alebo na vtáčie embryá vyvíjajúce sa mimo vajíčka. Veríme, že aj táto návšteva pomohla spopularizovať vedu na Slovensku. 

             

            Viedenský Dom mora

            Zažiť trocha exotiky pred Vianocami? Pre študentov 3.AA a 3.AB to nebol žiaden problém. 12. decembra 2023 absolvovali biologickú exkurziu v Dome mora. Nachádza sa v starej protileteckej veži z druhej svetovej vojny. Na jedenástich poschodiach nájdete sladkovodné a morské ryby z celého sveta, austrálsky dobrodružný svet, 360-stupňovú žraločiu nádrž, atlantický tunel, príbojový útes, tropický dom, zvieratá z oblasti Madagaskaru, krokodílí park a mnohé iné expozície.  Najväčší záujem vzbudili žraloky, raje, korytnačky, hrotnáče, varan komodský, krokodíl, pytóny, anakonda, voľne pobehujúce opice a poletujúce papagáje. Zážitok z exkurzie umocnila prechádzka historickým centrom so zakončením na vianočných trhoch.

            ​​​​​​​

            Návšteva spaľovne

            Dňa 31.1.2018 sa naša trieda 2.NB zúčastnila na exkurzii v Spaľovni odpadov OLO v Bratislave. V prvej časti návštevy sme absolvovali prednášku o tom, že spaľovanie odpadu je lepšie ako priamy odvoz na skládku. Zmenší sa tak objem smetí a menej zaťažia životné prostredie. Najlepšie by však bolo, keby sme odpad neprodukovali vôbec. Je to síce veľmi náročné, ale môžeme začať napríklad potravinami  - dnes už v Bratislave nájdeme nejeden obchod, v ktorom sa jedlo dá kúpiť bez obalu do vlastnej nádoby.

            Po prednáške sme mali možnosť si prezrieť priestory spaľovne. Nachádzajú sa v nej obrovské kotly vysoké takmer ako panelový dom. Neustále sú do nich sypané kopy odpadu, ktorý sme spoločne vytvorili. Keď sme videli to množstvo smetí, uvedomili sme si, že takto to nemôže fungovať donekonečna. Preto nám zamestnanci spaľovne odporučili, aby každý z nás spravil aspoň malý krôčik k zmenšeniu odpadu, ktorý produkujeme (a to nie preto, aby mali menej práce).

                                                                                                                                                              Marcela Matisová 2.NB


            Vedecká cukráreň, III.NA

            Trieda III.NA navštívila 5. novembra 2019 prvýkrát vedeckú cukráreň v centre vedecko-technických informácií na bratislavskej Patrónke. Hlavnou témou vedeckej cukrárne boli Ohrozené druhy Slovenska. K téme sa vyjadrovali traja vedeckí pracovníci z rôznych biologických oblastí. RNDr. Mereďa informoval o ohrozenej flóre a biotopoch Slovenska, menoval 8 ohrozených rastlín, ktoré sa vyskytujú už len v jednej alebo v troch lokalitách. RNDr. Pekárik prezentoval údaje o výskyte jeseterov v Dunaji. Tretia prezentácia bola venovaná voľne žijúcim opeľovačom Slovenska. Entomológ RNDr. Semmelbauer informoval o výskyte 600 druhoch včiel, ktoré žujú v SR a kriticky posúdil význam včely medonosnej. Vedecké štúdie naznačujú, že včela medonosná je pre našich opeľovačov postrádateľný hmyz. Najviac nás prekvapila sladká odmena na záver, za najlepšiu otázku k hlavnej téme vedeckej cukrárne. Medzi ocenenými bola aj naša spolužiačka -Hana Žáková z III.NA. 

            Mendelovo múzeum

            Na jeseň 2019 navštívili nemecké bilingválne triedy IV.NB a IV. NA neďaleké Brno s cieľom spoznať Brno očami genetiky a vedy. Cestou do moravskej metropoly sme navštívili renesančný dom v Hustopečiach, ktorý ukrýva vo svojej záhrade kuriozitu južnej Moravy, najväčšiu zväčšeninu živého organizmu a český rekord, plastiku kvasinky saccharomyces cerevisae.

            V historickej sále mendlovho múzea sme si vypočuli odborný výklad o živote a diele zakladateľa genetiky G. J. Mendela, navštívili MUNI mendelovo múzeum spolu so záhradou augustiniánskeho opátstva.

            Prehliadku historického Brna sme ukončili v podzemí, v zrekonštruovanej Kostnici sv. Jakuba.

            Veľtrh vzdelávania Viedeň

            Voda pre život - Ministerstvo životného prostredia SR.

            Výstavy

            Interaktívna výstava v DK Dúbravka: Hraboš severský panónsky.